13.12.2017r. Godz. 20:00Bieżące interwencje

Dzień Strażaka i XX. lecie PSP

dodano: 4 maja 2012 o 09:05 | ostatnia aktualizacja: 8 maja 2012 o 17:05 | kategoria: Uroczystości

W 2012 roku mija 20 lat od chwili utworzenia Państwowej Straży Pożarnej. Obchody objęte są patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzień Strażaka i XX. lecie PSP

Straż pożarna istniała także przed 1992 rokiem i od wielu lat przechodziła szereg przeobrażeń, ale właśnie od 1992 roku zakres zadań straży pożarnej w Polsce został radykalnie poszerzony i objął, oprócz gaszenia pożarów ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne i medyczne. Prowadzimy też działania z zakresu ratownictwa wodno-nurkowego i wysokościowego a w strukturach Państwowej Straży Pożarnej są grupy poszukiwawczo-ratownicze, które posiadając certyfikat Organizacji Narodów Zjednoczonych (działają wg standardów INSARAG) dysponowane są do różnych części świata. Obecnie pożary stanowią już tylko ok. 35% wszystkich zdarzeń obsługiwanych przez straż pożarną a liczba interwencji wzrosła czterokrotnie.

Jako jedni z pierwszych docieramy do ofiar wypadków komunikacyjnych i oprócz specjalistycznych działań technicznych niesiemy pomoc medyczną w pierwszych, najważniejszych minutach po wypadku a nawet kierujemy ruchem drogowym. Również jako pierwsi pomagamy podczas klęsk żywiołowych a przykładowo jako jedyni niesiemy pomoc podczas zdarzeń chemicznych … Wspieramy inne służby, w tym szczególnie Policję i Państwowe Ratownictwo Medyczne. Strażacy prowadzą działania poszukiwawcze pod wodą, podczas katastrof budowlanych, wspieramy Policję podczas poszukiwań na lądzie, kierujemy ruchem przy zdarzeniach drogowych, otwieramy mieszkania, udzielamy wsparcia podczas podczas zagrożeń terrorystycznych, prowadzimy segregację poszkodowanych, udzielamy kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, nawet wyciągamy ambulanse z zasp i rowów a także jesteśmy dysponowani do stanów zagrożenia życia, gdy brak jest wolnych karetek... Niestety nasze działania bardzo często związane z czyjąś tragedią i dlatego wyjazdy do zdarzeń obarczone są zawsze dużym stresem.

Zapis w ustawie z 1991 roku (ustawa weszła w życie od 1.01.1992 r.) nie oznaczał natychmiastowej zmiany wyposażenia, ale umożliwił rozwój zacofanego w Polsce ratownictwa. W ciągu kolejnych lat radykalnie zaczęło się zmieniać wyposażenie techniczne i osobiste strażaka z równoczesnym wzrostem poziomu wyszkolenia. Obecnie Państwowa Straż Pożarna jest wiodącą służbą ratowniczą, której wyposażenie nie odbiega od wyposażenia technicznego europejskich strażaków a struktury służby i organizacji koledzy z innych państw unijnych nam zazdroszczą. Oczywiście nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej. Sprzęt niestety się starzeje i wymaga ciągłej wymiany a rozwój technologii podnosi poprzeczkę. Dlatego nakłady na straż pożarną nie będą niższe.

Ciężka służba w niekorzystnych warunkach jest wynagrodzona zdecydowanym prowadzeniem w rankingu zawodów godnych zaufania. Na tę ocenę składa się zaangażowanie nie tylko strażaków Państwowej Straży Pożarnej, ale również strażaków z największej w Polsce organizacji społecznej, jaką jest ochotnicze pożarnictwo. To oni często są pierwsi na miejscu zdarzenia, to oni są niezastąpieni przy długotrwałych akcjach i klęskach żywiołowych. Dziękujemy Wam Strażacy Ochotnicy za Wasze zaangażowanie. Trudno wyobrazić sobie działań ratowniczych bez Waszego wsparcia.

Dziękujemy Społeczeństwu za wysoką ocenę i wiemy, że wysoka ocena zobowiązuje. Dlatego postaramy się jeszcze szybciej docierać do potrzebujących i jeszcze sprawniej prowadzić działania.

Zorganizowane grupy zapraszamy do zwiedzenia naszych strażnic oraz poznania obecnie stosowanego wyposażenia. Trwają dni otwarte! Zapraszamy również na imprezy organizowane przez poszczególne jednostki straży pożarnej. Informacje podane są na ich stronach internetowych.

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk