20.03.2019r. Godz. 10:39Bieżące interwencje

35. rocznica funkcjonowania ratownictwa wysokościowego w straży pożarnej

dodano: 24 września 2015 o 15:09 | ostatnia aktualizacja: 25 września 2015 o 14:09 | kategoria: Ćwiczenia

W dniach 22 i 23 września br.  w Łodzi odbyło się sympozjum z okazji jubileuszu 35. lecia ratownictwa wysokościowego w ochronie przeciwpożarowej i 20. lat ratownictwa wysokościowego w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym oraz ogólnopolskie zawody w ratownictwie wysokościowym.

35. rocznica funkcjonowania ratownictwa wysokościowego w straży pożarnej

Głównym tematem programu sympozjum były aspekty związane z działaniami ratowniczymi na elektrowniach wiatrowych oraz związane z tym problemy. Przedstawiciele komendy głównej PSP omówili zmiany w przygotowaniu ratowników wysokościowych do prowadzenia działań oraz przedstawili perspektywy zmian w procesie szkolenia na poziomie podstawowym i specjalistycznym. Ciekawym elementem sympozjum było przedstawienie możliwości wykorzystania drona do działań ratowniczych na podstawie filmu z ćwiczeń realizowanych przez SGRW (specjalistyczną grupę ratownictwa wysokościowego) KM PSP w Łodzi.

W ramach obchodów jubileuszu zorganizowane zostały ogólnopolskie zawody w ratownictwie wysokościowym, które podzielone zostały na konkurencje drużynową i indywidualną. Piętnaście drużyn z całego kraju rywalizowało ze sobą na torach Atlas-Areny Łódź. Drużyna w składzie kpt. Adrian Joniec - kierownik drużyny, ogn. Jarosław Maciejewski, sekc. Wojciech Dziatkiewicz, sekc. Marian Niestrój oraz sekc. Patryk Jahn,  wyłoniona z ratowników SGRW "Opole" przy JRG nr 1 zajęła V miejsce w konkurencji drużynowej i pokonała tor z czasem 20 minut 14 sekund. W konkurencji indywidualnej sekc. Marian Niestrój zajął 8. miejsce na kilkudziesięciu startujących.

Wyniki w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Nadmienić należy, iż 12 września 2015 r. na XXI Ogólnopolskich Zawodach w Ratownictwie Górskim w Karłowie reprezentacja naszego województwa z czasem jedna godzina siedem minut czterdzieści siedem sekund zajęła 3. miejsce w klasyfikacji drużyn służb spoza ratownictwa górskiego.

Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowanie:
st. kpt. Marek Kocielski
marek.kocielski@psp.opole.pl

WR KWPSP Opole, tel. +48 774207109

Zdjęcia:
sekc. Marian Niestrój
st. kpt. Marek Kocielski