19.02.2019r. Godz. 04:29Najnowsze interwencje

24.08.2012 r. - obchody XX rocznicy pożaru w Kuźni Raciborskiej

dodano: 23 sierpnia 2012 o 12:08 | ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia 2016 o 12:08 | kategoria: Uroczystości

20 lat temu w lasach Kuźni Raciborskiej miał miejsce największy pożar w powojennej historii Polski.

24.08.2012 r.  - obchody XX rocznicy pożaru w Kuźni Raciborskiej

O godzinie 13:50 dostrzeżono pożar wzdłuż linii kolejowej Racibórz-Kędzierzyn-Koźle. Ponieważ temperatura przez długi czas utrzymywała się na poziomie znacznie przekraczającym 30o C, ściółka była bardzo wysuszona. Umożliwiło to bardzo szybki rozwój pożaru więc już o godz. 16 ogień trawił 200 ha lasu. Pożar osiągnął maksymalną szybkość rozwoju, a zmienny kierunek wiatru przeistoczył pożar w pożar wierzchołkowy. Wówczas działający od strony północnej kpt. Karol Stępień otrzymał od mł. kpt. Janusza Chomiaka meldunek o nagłym pogorszeniu sytuacji. Niekorzystne warunki atmosferyczne w postaci suszy i zmiennego silnego wiatru nie ułatwiały akcji gaśniczej prowadzonej przez zastępy straży pożarnej. Kiedy wiatr zmienił kierunek część jednostek znalazła się w sytuacji zagrożenia życia. Duża moc promieniowania cieplnego i silny wiartr uiemożliwiły ucieczkę dwóm strażakom. St. asp.. Andrzej Kaczyna z PSP w Raciborzu i druh Andrzej Malinowski z OSP w Kłodnicy zginęli tragicznie na służbie w walce z szalejącym żywiołem. Wkrótce okazało się, że pożar jest tak poważny, że dowództwo przejmowali kolejno st. kpt. Piotr Buk z KW PSP w Katowicach (późniejszy Komendant Główny PSP), a następnie Zbigniew Meres – ówczesny komendant wojewódzki PSP w Katowicach (późniejszy Komendant Główny PSP). W trzecim dniu pożaru, kiedy żywioł trawił 6500 ha, kierowanie akcją przejął Komendant Główny PSP st. bryg. Felks Dela. Temperatura pożaru osiągnęła 900o C, a miejscami dochodziła nawet do 1100o C. Czwartego dnia Szef Sztabu mł. bryg. Jan Miza – Zastępca KG PSP zameldował dowódcy akcji o sytuacji w części północnej pożaru. Z meldunku wynikało, że największe zagrożenie występuje na odcinku rozprzestrzeniania się pożaru w kieunku Zakładów Chemicznych oraz Sławięcic. Wówczas funkcję szefa sztabu nr 2 przejął Opolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jerzy Seńczuk. Dyrektor Zakładów w porozumieniu z wojewodą opolskim podjął decyzję o wycince drzew w celu wykonania pasa przeciwpożarowego. W międzyczasie kpt. Janusz Skulich wyprowadzał 2 kompanie z województwa warszawskiego ze strefy zagrożenia powstałej na skutek przerzutu ognia przez drogę między Rudzińcem, a Łączą. Rozwój pożaru zaniepokoił najwyższe władze państwowe. Na miejsce pożaru przybył Prezydent Lech Wałęsa.

1 września 1992 r. o godzinie 16:00 sytuację uznano za opanowaną. Akcja gaśnicza trwała tydzień, a pogorzelisko dogaszano do końca września. Spłonęło wówczas ponad 9000 ha lasów. W działaniach gaśniczych udział brało 13000 osób w tym 4700 strażaków, 3200 żołnierzy, 650 policjantów, 1120 funkcjonariuszy obrony cywilnej i 1150 leśników. Do działań skierowano 26 samolotów gaśniczych typu dromader, 5 helikopterów gaśniczych oraz czołgi, pługi i spychacze. Pożar był tak duży, że tworzył obręb o obwodzie 120 km, a jego rozpiętość wynosiła niemal 40 km. Istniało realne zagrożenie dla zakładów chemicznych w Kędzierzynie-Koźlu i Blachowni, kiedy ogień zbliżył się do nich na nieco ponad 2 km. Pomocy medycznej udzielono prawie 2000 ludzi walczących z pożarem. 50 osób wymagało hospitalizacji. Straż pożarna straciła 15 pojazdów gaśniczych.

Wkrótce minie 20 lat od pamiętnego pożaru, lecz pamięć tamtych dni pozostała. Pozostała również pustka po tragicznie zmarłych kolegach. Na okoliczność tamtych wydarzeń w dniu 24.08.2012 r. w miejscowości Rudy Raciborskie odbędą się obchody XX rocznicy pożaru. Uroczystość zostanie rozpoczęta konferencją "20 lat rozwoju Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i ochrony przeciwpożarowej lasów w Polsce". Następnie odbędzie się msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Rudach w intencji uczestników akcji gaśniczej i ofiar pożaru. Po mszy planowany jest przejazd w miejsce porzażyska sprzed 20 lat i pokaz filmu o porzaże pt.: "1992-2012". Część oficjalną uroczystości zakończy złożenie wieńców i kwiatów na symbolicznych grobach poległych strażaków.

Źródło: X lat Państwowej Straży Pożarnej 1992-2002 – KG PSP Warszawa 2002.

Źródło: Tygodnik Polityka 22.08.2012.

Autor: bryg. Adam Janiuk rzecznik prasowy OKW PSP