19.12.2018r. Godz. 12:15Bieżące interwencje

Szkolenie z zakresu działań przeciwpowodziowych

dodano: 13 września 2011 o 09:09 | ostatnia aktualizacja: 19 października 2011 o 13:10 | kategoria: Wydarzenia | powiat: m. Opole

Każdego roku dochodzi w Polsce do zagrożeń powodziowych na skutek nawałnic oraz długotrwałych opadów deszczu. Województwo opolskie, jak pokazały doświadczenia ubiegłych lat, jest regionem który często musi zmagać się z żywiołem jakim jest woda.

Szkolenie z zakresu działań przeciwpowodziowych

W związku z powyższym koniecznością jest szkolenie w tym zakresie strażaków zawodowych Państwowej Straży Pożarnej jak i strażaków ochotników. W dniach 9-10 wrzesień 2011 r. Komenda Miejska PSP w Opolu zorganizowała szkolenie z zakresu działań przeciwpowodziowych i ratownictwa na wodzie, które odbyło się w auli Politechniki Opolskiej.Szkolenie podzielone zostało na część teoretyczną i praktyczną.

W ramach części teoretycznej omówiono:

• prowadzone działania przeciwpowodziowe w miesiącach maj/czerwiec 2010 r. na terenie miasta Opola oraz powiatu opolskiego,

• działania przeciwpowodziowe prowadzone w części przemysłowej osiedla „Metalchem”
    w 1997 oraz 2010 r.,

• budowle hydrotechniczne, ich konstrukcja oraz zasady działania,

• prezentacje sprzętu przeciwpowodziowego firmy „AQUARIWA” oraz „DELTA RESCUE”,

W ramach części praktycznej:

• ćwiczenia praktyczne w których uczono się jak szybko, sprawnie i prawidłowo układać worki z piaskiem,

• pokaz praktyczny sprzętu przeciwpowodziowego firmy „AQUARIWA”,

• pokaz praktyczny sprzętu przeciwpowodziowego firmy „DELTA RESCUE”,

W drugim dniu szkolenia omówione zostały aspekty ratownictwa na wodzie zakończone testem sprawdzającym.

W szkoleniach uczestniczyli także przedstawiciele opolskich władz.

red. Domaracki Grzegorz