20.02.2019r. Godz. 10:59Bieżące interwencje

Apel o niewypalanie traw

dodano: 15 kwietnia 2013 o 15:04 | ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2013 o 14:04 | kategoria: Zapobieganie

Ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało na swojej stronie www apel o niewypalanie traw. W województwie opolskim odnotowaliśmy do dzisiaj zaledwie 187 pożarów traw i łąk, lasów, rowów i stert, więc sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż w 2012 roku (1292 zdarzenia do 15.04.2012!), ale i tak jest to o 187 pożarów za dużo. Mniejsza liczba pożarów nie wynika ze zmiany mentalności, ale długo zalegający śnieg uniemożliwił podpalanie traw ...

Apel o niewypalanie traw

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna apelują, aby ze względu na bezpieczeństwo, nie wypalać traw. Pamiętajmy, że wypalanie traw i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Co roku wiosną, w pożarach wywołanych wypalaniem traw, giną ludzie. Pamiętajmy, że strażacy biorący udział w akcji gaśniczej pożarów spowodowanych wypalaniem traw, mogą być w tym czasie potrzebni również w innym miejscu. Pożary spowodowane wypalaniem traw, często przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Utrudniają oraz powodują zagrożenie także na drogach, prowadząc do kolizji i wypadków.

Tylko w kwietniu 2012 r. strażacy gasili około 1 tys. 800 pożarów lasów oraz ponad 18 tys. 600 pożarów traw, łąk, nieużytków.

Apele o niewypalanie nieużytków są kierowane także do rolników. Rolnikom, którzy wypalają trawy na terenie swojego gospodarstwa, grożą sankcje. Ci, którzy celowo wypalają trawy mogą utracić od 25% do 100% płatności.

Za ponad 94% przyczyn powstania pożarów traw, łąk i nieużytków odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem od pokoleń wśród wielu rolników panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy.

Przypominamy, że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych – także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Źródło: portal MSW

pod tym linkiem jest statystyka zdarzeń z lat ubiegłych

Opublikował:
bryg. Adam Janiuk
rzecznik OKW PSP