12.12.2017r. Godz. 17:18Bieżące interwencje

Benefis pułkownika Filingiera

dodano: 23 stycznia 2012 o 23:01 | ostatnia aktualizacja: 23 stycznia 2012 o 23:01 | kategoria: Uroczystości

W dniu 19 stycznia 2012 roku w ośrodku Wodnik w Turawie k. Opola miała miejsce uroczystość  90. lecia urodzin osobistości polskiego pożarnictwa pułkownika w stanie spoczynku Zdzisława Filingiera. Ten wybitny oficer tworzył zręby pożarnictwa w powojennej Opolszczyźnie współorganizując szkołę pożarnictwa w Nysie a następnie, aż do emerytury w 1989 roku, pełnił funkcję Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Opolu. Przez te lata wychował szerokie grono strażaków, wydał szereg podręczników, organizował ratownictwo wodne, służbę operacyjną i techniczną, sport pożarniczy, wspierał ochotnicze pożarnictwo, wybudował większość strażnic zawodowych i ochotniczych straży pożarnych ... Swoją pracą stworzył podstawy do utworzenia Państwowej Straży Pożarnej. Przy tym wszystkim był przyjacielem i kolegą dla swoich współpracowników.

Benefis pułkownika Filingiera

Pułkownik Filingier zasłużył się nie tylko dla pożarnictwa na Opolszczyźnie i w kraju. Pan Pułkownik walczył w Szarych Szeregach, Armii Krajowej, przez 20 lat był Prezesem Aeroklubu Opolskiego, poza tym był żeglarzem, płetwonurkiem, członkiem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Czerwonego Krzyża, członkiem Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Pułkownik Filingier wchodzi również w skład kapituły Medalu Honorowego im. Józefa Tuliszkowskiego (pełna biografia płk. Filingiera na psp.opole.pl).
Benefis jest uhonorowaniem dorobku i zasług Pana Pułkownika, w szczególności w dziedzinie ochrony pożarowej. Wśród zaproszonych gości na uroczystość przybyli między innymi Wiceminister Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy, Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, Wicewojewoda Opolski Antoni Jastrzembski, Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta, przedstawiciele Klubu Generalskiego (generałowie brygadierzy w st. spocz. Feliks Dela i Teofil Jankowski, nadbrygadierzy w st. spocz. Maciej Schroeder, Jerzy Seńczuk i Ryszard Kamiński, nadbrygadierzy Wojciech Mendelak i Marek Rączka), Opolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Karol Stępień, oraz komendanci szkół, wojewódzcy, komendanci rejonowi i powiatowi w stanie spoczynku a także wychowankowie, przyjaciele i córki Pana Pułkownika.
- Bardzo wam wszystkim dziękuję za przybycie - mówił wzruszony jubilat. - A szczególnie moim dawnym współpracownikom, bo bez ich pomocy, zaangażowania i akceptacji nie dałoby się tyle osiągnąć dla ochrony przeciwpożarowej naszej Opolszczyzny!
Uroczystość przebiegła w niezwykle kameralnej i ciepłej atmosferze na co miało wpływ na przywitanie Jubilata odśpiewanie przez wszystkich zaproszonych ulubionej pieśni z czasów partyzantki a następnie serdeczne i ciepłe podziękowania składane przez przybyłe znakomite grono gości. Ważnym akcentami benefisu było przekazanie przez Wiceministra Spraw Wewnętrznych od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego najlepszych życzeń oraz serdecznych gratulacji i wyrazów najwyższego uznania dla dorobku i postawy życiowej Jubilata.
Następnie podziękowania złożył Komendant Główny PSP - Czuję ogromną tremę i wzruszenie, że przychodzi mi jako Komendantowi Głównemu, złożyć pokłon, honory i dziękczynienie za Pana wielki dorobek na rzecz ochrony przeciwpożarowej, ale przede wszystkim dla naszej umiłowanej Rzeczypospolitej Polskiej. Po tych słowach Komendant Główny PSP i gen. bryg. Feliks Dela oraz pozostali członkowie Klubu Generalskiego przyznali Jubilatowi honorowe uczestnictwo w Klubie i wręczyli replikę pierścienia generalskiego.
Wszyscy znakomici goście odnosili się z uznaniem do życiorysu Pana Pułkownika, który stanowi piękną kartę naszej historii, zapisaną zwycięską pasją działania, godnością i miłością do Ojczyzny. W oczach Jubilata nie raz podczas benefisu pojawiały się łzy wzruszenia oraz szczęścia.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Adam Janiuk rzecznik prasowy OKW PSP