24.10.2017r. Godz. 00:31Bieżące interwencje

Bezpieczni na autostradzie

dodano: 11 października 2013 o 10:10 | ostatnia aktualizacja: 18 października 2013 o 14:10 | kategoria: Inne

13 października to Dzień Ratownictwa Medycznego i dlatego tego właśnie dnia, od godziny 12.00 do 16.00 w dwóch lokalizacjach w miejscach obsługi podróżnych na autostradzie A4, każdy będzie mógł pod fachowym okiem poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy.

Bezpieczni na autostradzie

Akcja szkolenia uczestników ruchu drogowego w udzielaniu pierwszej pomocy i zasad zachowania się w obliczu wypadku drogowego zostanie przeprowadzona na dwóch MOPach (miejscach obsługi podróżnych), na MOP Góra Św. Anny (kierunek na Katowice) oraz MOP Młyński Staw (kierunek na Wrocław). Samorząd Województwa Opolskiego przy wykorzystaniu zasobów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej i podmiotów Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz przy udziale Policji zorganizował szeroko zakrojoną akcję informacyjno-szkoleniową w trosce o życie i zdrowie osób biorących udział w wypadkach drogowych. Jej głównym celem jest ograniczenie skutków wypadków poprzez szkolenie z zakresu prawidłowego zachowania się na drodze w obliczu wypadku, umiejętnego przekazania informacji o miejscu zdarzenia (na podstawie informacji na słupku kilometrażowym), udzielania pierwszej pomocy.

Szkolenie to zostanie przeprowadzone przez ratowników, policjantów i strażaków. W akcji na MOPach zaangażowane zostały komendy Państwowej Straży Pożarnej: wojewódzka w Opolu, miejska w Opolu i powiatowe w Brzegu, Krapkowicach i Strzelcach Opolskich, komenda wojewódzka i powiatowe Policji oraz Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Falck Medycyna. Od godziny 12.00 do 16.00 w namiotach straży pożarnej będzie prowadzony instruktaż dla osób, które będąc na MOP-ie wykażą zainteresowanie. Będą także wręczane ulotki informujące jak zachować się na drodze będąc świadkiem wypadku i jak skutecznie prowadzić resuscytację. Uczestnicy szkolenia oprócz wiedzy i umiejętności otrzymają drobne pamiątki i foldery o Opolszczyźnie ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.
Wicemarszałek Roman Kolek oraz Opolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Karol Stępień zachęcają do wzięcia udziału w praktycznych ćwiczeniach w udzielaniu pierwszej pomocy.

Informacja o akcji na portalu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego http://opolskie.pl

Podstawowe zasady zachowania na drodze w obliczu wypadku:

• zatrzymaj pojazd tak, aby nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego i aby nie utrudnić dojazdu służbom ratowniczym (stojąc w korku na autostradzie i drodze szybkiego ruchu nie zjeżdżaj na pas awaryjny, gdyż nim poruszają się pojazdy ratownicze),
  • włącz światła awaryjne i niezwłocznie prawidłowo oznakuj miejsce wypadku,
  • jeżeli nie ma zabitych i rannych staraj się usunąć pojazd z miejsca zdarzenia, aby nie powodował zagrożenia i utrudnień w ruchu,
  • jeżeli w wypadku jest osoba zabita lub ranna, to jesteś zobowiązany:
    • udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku,
    • powiadomić o wypadku służby ratownicze dzwoniąc na jeden z numerów alarmowych 112, 999 i 998 (dzwoniąc tylko na jeden numer nie obawiaj się - wszystkie służby na pewno zostaną powiadomione)
    • podaj najważniejsze informacje:
      • ile jest osób poszkodowanych,
      • gdzie dokładnie miał miejsce wypadek (opis poniżej),
      • czy są zagrożenia dla ludzi - np. czy jest wyciek substancji palnych lub toksycznych, czy pojazdy palą się itp.

Powiadamiając służby ratunkowe jak najdokładniej określ miejsce wypadku podając:

• nazwę miejscowości, nazwę ulicy i nr pobliskiego domu, skrzyżowanie ulic, nazwę charakterystycznego obiektu,
  • nr drogi i jej kilometraż (patrz rysunek poniżej) lub odległość do najbliższej miejscowości, skrzyżowanie dróg prowadzących do ...,
  • na autostradzie nazwę autostrady, kilometraż i kierunek w którym jedziesz.

Nazwę drogi i kilometraż drogi (pikietaż) podaje Twoja nawigacja, jeśli taką opcję włączyłeś. Kilometraż i nazwa drogi podane są na słupku hektometrowym (zwanym też kilometrażowym), który jest ustawiony co 100 metrów na poboczu drogi:

• górna liczba oznacza numer drogi,
  • dolne liczby to kilometraż drogi od początku trasy z tym, że:
    • mniejsza górna liczba to pełne kilometry drogi od jej początku,
    • większa cyfra pojniżej to setki metrów od ostatniego pełnego kilometra.

Do pobrania ulotka, która będzie przekazywana uczestnikom szkolenia.

Opracowanie, rysunek i zdjęcie:
bryg. Adam Janiuk

oficer prasowy OKW PSP