18.10.2017r. Godz. 11:19Bieżące interwencje

Burze nad Opolszczyzną - 3 sierpnia 2014 r.

dodano: 4 sierpnia 2014 o 14:08 | ostatnia aktualizacja: 6 sierpnia 2014 o 11:08 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

Początek sierpnia tego roku obfituje w gwałtowne burze. Już pierwszego dnia miesiąca odnotowaliśmy 104 zdarzenia, w usuwaniu których zaangażowanych było blisko ośmiuset strażaków PSP i OSP (opis w Aktualnościach na psp.opole.pl) a 3 sierpnia 78 zdarzeń. Letnie burze nie są niczym nienormalnym w naszym klimacie, występowały zawsze i będą występować w kolejnych latach, ale niosą ze sobą zagrożenie dla ludzi i ich mienia. Zjawiska te są krótkotrwałe, nadciągające czarne chmury są z daleka widoczne, więc możemy odpowiednio się przygotować, aby zniwelować zagrożenie. Pozamykajmy okna, zabierzmy z balkonu przedmioty, które może porwać wiatr i kogoś innego zranić, przerwijmy jazdę samochodem, aby nie skończyć jej w rowie lub w zderzeniu z innym pojazdem, schowajmy się w budynku, aby uniknąć uderzenia gałęzią lub fragmentem poszycia dachu.

Burze nad Opolszczyzną - 3 sierpnia 2014 r.

W związku z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu oraz gradu, które przeszły 3 sierpnia nad Opolszczyzną, straż pożarna odnotowała 73 interwencje. Działania prowadziło 107 zastępów straży pożarnej, blisko 500. strażaków. Zgłoszenia dotyczyły przeważnie zalanych posesji, piwnic oraz połamanych drzew. Większość zgłoszeń, szczególnie z powiatu brzeskiego, okazała się fałszywa, gdyż gromadząca się woda deszczowa woda bardzo szybko opadła.

Najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy z powiatów:

• nyski – 15,
  • prudnicki – 11,
  • namysłowski – 11,
  • brzeski – 10,
  • kluczborski -7,
  • głubczycki – 5,
  • strzelecki – 4,
  • opolski – 5,
  • krapkowicki – 3,
  • oleski – 2,

Przykładowe zdarzenia:

• godz. 13:02 w Prudniku drzewo spadło na samochód osobowy; nie odnotowano uszkodzeń pojazdu oraz osób poszkodowanych,
  • godz. 15:40 w Dziedzicach (powiat namysłowski) silny wiatr uszkodził ścianę szczytową na powierzchni ok. 30 m2; w działaniach brały udział 3 zastępy straży pożarnej w sile 10 strażaków, którzy zabezpieczyli uszkodzenia plandeką; wstępne straty wyniosły 2 tys. zł,
  • godz. 16:40 w Kietrzu (powiat głubczycki) od uderzenia pioruna zapalił się budynek gospodarczy ze słomą; w działaniach brały udział 2 zastępy strażaków; w wyniku przepięcia uszkodzeniu uległa też lodówka oraz telewizor; straty oszacowano na 3 tys. zł,
  • godz. 17:09 w Kozłowicach (powiat oleski) piorun uderzył w budynek gospodarczy; zapaliło się poszycie dachu na powierzchni 2 m2 oraz siano zgromadzone na poddaszu; do działań stanowisko kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie zadysponowało 6 zastępów straży pożarnej w sile 29 strażaków; wstępne straty wyniosły ok. 1 tys. zł,
  • godz. 18:28 w Brzegu wiatr zerwał papę z dachu na powierzchni około 50 m2, uszkodził jeden komin wentylacyjny, zerwał rynnę na długości ok. 15 m, zalane zostały cztery mieszkania; działania strażaków polegały na usunięciu z dachu kawałków papy oraz części powalonego komina oraz zabezpieczeniu dachu plandeką; w działaniach brały udział 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej.

Opracowanie na podstawie informacji stanowiska kierowania OKW PSP:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP