19.12.2018r. Godz. 12:14Bieżące interwencje

Coraz więcej pożarów – apelujemy o szczególną ostrożność

dodano: 9 stycznia 2015 o 12:01 | ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2015 o 09:01 | kategoria: Zapobieganie

W listopadzie i w grudniu 2014 roku w Polsce odnotowaliśmy o 851 pożarów więcej niż w tym samym okresie w poprzednim roku. Zginęło 116 osób a ponad 800 zostało poszkodowanych. Na Opolszczyźnie od listopada zginęła jedna osoba a 14 zostało rannych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Państwowa Straż Pożarna apelują o szczególną ostrożność.

Coraz więcej pożarów – apelujemy o szczególną ostrożność

W czwartek w Domu Pomocy Społecznej w Górnie na Podkarpaciu doszło pożaru. Strażacy ewakuoawali 14 osób, ale życia 4. osób, mimo resuscytacji, nie udało się uratować. Ofiary śmiertelne to trzy kobiety i jeden mężczyzna, w wieku od 44 do 66 lat. Kilkanaście osób z objawami zatrucia dymem trafiło do pobliskich szpitali.

Obecnie codziennie w Polsce strażacy wyjeżdżają kilkaset razy do pożarów a na terenie województwa opolskiego kilka razy. Początek zimy nie napawa optymizmem. Wstępne dane pokazują, że w Polsce od listopada do grudnia 2014 roku doszło już do 15 939 pożarów (377 na Opolszczyźnie). To o 851 pożarów więcej niż w analogicznym czasie w poprzednim roku. W ich wyniku śmierć poniosło 116 osób (1 osoba na Opolszczyźnie), a 808 zostało poszkodowanych (14 osób na Opolszczyźnie).

Zagrożenie pożarami wzrasta podczas ogrzewania mieszkań. Przypominamy, że głównymi przyczynami pożarów są podpalenia, nieostrożność i niedbałość, niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych, urządzeń grzewczych, czy też świątecznych iluminacji. Na terenie Opolszczyzny nawet do kilku razy dziennie wyjeżdżamy do palących się sadz w kominie (156 razy od listoapada). Apelujemy, aby zadbać o zasady bezpieczeństwa pożarowego podczas używania tego urządzeń grzewczych, bądź w kontakcie z ogniem.

Zima to także czas, kiedy zwiększa się liczba zatruć czadem. W Polsce od września do końca ubiegłego roku strażacy odnotowali prawie 2 tysiące zdarzeń (66 na Opolszczyźnie) związanych z nadmiernym stężeniem tlenku węgla w powietrzu. W wyniku zaczadzenia w obecnym sezonie grzewczym zmarły 32 osoby a 928 ucierpiało z tego powodu.

Na Opolszczyźnie nie odnotowaliśmy w tym sezonie ofiar śmiertelnych czadu, ale 37 osób uległo w różnym stopniu zatruciu. Co roku liczba ofiar śmiertelnych czadu spada, ale nie można tego powiedzieć o liczbie zatruć. Szeroka akcja propagandowa i wiedza o objawach skutkuje częstszymi zgłoszeniami. Przyczyną zatruć jest najczęściej zbytnie uszczelnienie pomieszczeń, czyli brak dopływu powietrza do spalania i wentylacji pomieszczeń. Nawet przy problemach z przewodem kominowym właściwa wentylacja pomieszczenia powinna skutecznie opróżnić mieszkanie z tlenku węgla. Będzie może nieco chłodniej, ale przeżyjemy. Dlatego nie zaklejajmy kratek wentylacyjnych zarówno wlotowych, ale i też wylotowych. Ciąg można sprawdzić nawet samodzielnie przykładając kartkę do kanału wylotowego wentylacji.

Statystyka zaczadzeń zgłoszonych do Państwowej Straży Pożarnej na terenie Opolszczyzny od 2009 roku.

Apelujemy, aby w każdym naszym domu była sprawna czujka dymu i czujka tlenku węgla (ta czujka jest potrzebna, gdy spalamy paliwa w celu ogrzania się lub ogrzania wody). Czujka poinformuje nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Koszt zakupu obu urządzeń to wydatek kwoty rzędu 100. złotych a czas pracy to co najmniej 5 lat. Zakup obu urządzeń oznacza przeznaczenie około 1,5 złotego z miesięcznej pensji. Czy to tak dużo za życie i zdrowie?

Informacje o zatruciach czadem z portalu psp.opole.pl

Więcej porad na temat tego, jak uchronić się przed pożarem oraz jak skutecznie reagować, gdy dojdzie do pożaru na stronie internetowej www.straz.gov.pl oraz psp.opole.pl.

Opracowanie na podstawie artykułu z portalu MSW pod tym samym tytułem:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP