27.06.2016r. Godz. 11:21Bieżące interwencje

Ćwiczenia "Gracja 2013" - Jezioro Nyskie

dodano: 7 June 2013 o 09:06 | ostatnia aktualizacja: 9 June 2013 o 22:06 | kategoria: Ćwiczenia | powiat: nyski

5 czerwca 2013 roku na wodach Jeziora Nyskiego w Skorochowie, odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „GRACJA 2013”. Celem ćwiczeń było przygotowanie służb ratowniczych, do zbliżającego się sezonu wakacyjnego.

Ćwiczenia "Gracja 2013" - Jezioro Nyskie

Organizatorem ćwiczeń było Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Nysie. Scenariusz ćwiczeń przewidywał powstanie pożaru w części maszynowej statku pasażerskiego "GRACJA" w trakcie rejsu po Jeziorze Nyskim.

O godz. 12:30 dyżurny SK KP PSP w Nysie przyjął zgłoszenie o pożarze statku pasażerskiego na Jeziorze Nyskim w okolicach plaży w miejscowości Skorochów. Z treści zgłoszenia wynikało, że na statku znajduje się około 30 osób, z czego 10 wskutek strachu przed pożarem wskoczyło do wody. Do zdarzenia zadysponowano 3 zastępy z JRG PSP nr 1 Nysa z dwoma łodziami ratowniczymi, Specjalistyczną Grupę Wodno - Nurkową JRG PSP nr 1 Nysa, zastęp OSP Prusinowice, zastęp OSP Rusocin, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Policję oraz Pogotowie Ratunkowe. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i zwodowaniu obu łodzi ratowniczych przystąpiono do ugaszenia pożaru, który znajdował się w części rufowej statku. Równocześnie z działaniami gaśniczymi, jednostki WOPR Nysa wyposażone w łodzie ratownicze i skuter wodny prowadziły ewakuację osób znajdujących się w wodzie oraz pasażerów z dziobowej części statku. Ewakuowane osoby zostały przetransportowane na plażę oraz przekazane Zespołom Ratownictwa Medycznego. W czasie ewakuacji uzyskano informację o zaginięciu jednej z osób, które wpadły do wody. Do działań wprowadzono nurków z SGWN JRG PSP nr 1 Nysa, którzy po chwili odnaleźli osobę poszkodowaną i przekazali ZRM. Po zakończeniu działań przyholowano uszkodzony statek do pomostu.

W ćwiczeniach, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, udział wzięło około 100 osób. Obok wspomniacych służb w roli poszkodowanych i ratowników medycznych wystąpili studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Autor: st. kpt. Paweł Gotkowski