20.02.2019r. Godz. 11:03Bieżące interwencje

Ćwiczenia grup wysokościowych PL-CZ

dodano: 18 września 2018 o 12:09 | ostatnia aktualizacja: 18 września 2018 o 12:09 | kategoria: Ćwiczenia

 Ćwiczenia grup wysokościowych PL-CZ

 Ćwiczenia grup wysokościowych PL-CZ

 

 

 

 

 

 

W dniach 12-14 września br. w ramach projektu „Bezpieczne pogranicze” polscy i czescy strażacy ćwiczyli na terenach skalnych "Narodowego Rezerwatu Przyrody Adrszpasko-Teplickie Skały" – Republika Czeska. Tematem  ćwiczeń było ,,Ratowanie osób w trudno dostępnym terenie skalnym – z wysokości, oraz głębin”.

W ćwiczeniach Polskę reprezentowali strażacy PSP z woj. opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego. Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło 30 strażaków z Polski w tym 10 z woj. opolskiego (SGRW Opole, SGRW Głuchołazy, koordynator wojewódzki ds. ratownictwa wysokościowego oraz instruktor ratownictwa wysokościowego ksrg).

 Organizatorzy postawili przed uczestnikami ćwiczeń wysokie wymagania. Trudny górski teren, a także konieczność odnalezienia miejsc ćwiczeń na podstawie współrzędnych geograficznych wymagały od uczestników posiadania ogromnych umiejętności i kondycji fizycznej. Przygotowano 8 epizodów, gdzie ratownicy mieli tylko 9 godzin na realizacje poszczególnych zadań. Dla przykładu w jednym z nich zainscenizowano wypadek w jaskini, w wyniku którego ratownicy musieli odnaleźć miejsce zdarzenia, a następnie udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej i ją ewakuować.

Ponadto ewakuowano osoby z tarasów widokowych oraz szczelin skalnych.

 Wspólne ćwiczenia były okazją do wymiany doświadczeń, porównania stosowanego sprzętu i technik ratowniczych w Polsce i w Czechach. Strażacy doskonalili pokonywanie barier językowych, które mogą wystąpić podczas wspólnych działań, w tym nazewnictwo używanego sprzętu.

Opracował:
mł. asp. Grzegorz Piśniak
KW PSP Opole

Opublikował:
st. kpt. Łukasz Olejnik
oficer prasowy OKW PSP

Zdjęcia:
mł. asp. Grzegorz Piśniak
KW PSP w Opolu

Vostřák Petr