16.12.2018r. Godz. 08:11Bieżące interwencje

Ćwiczenia III Kompanii Gaśniczej WOO „Namysłów”

dodano: 17 września 2018 o 15:09 | ostatnia aktualizacja: 17 września 2018 o 16:09 | kategoria: Ćwiczenia

Ćwiczenia III Kompanii Gaśniczej WOO „Namysłów”

Na podstawie rozkazu Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w dniu 15 września 2018 roku o godzinie 9:00 Komendant Powiatowy PSP w Kluczborku przy współpracy wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu zorganizował ćwiczenia manewrowe dla Trzeciej Kompanii Gaśniczej WOO „Namysłów” pk. „Parowóz 2018”.

Ćwiczenia rozpoczęto od przeprowadzenia inspekcji gotowości operacyjnej pododdziałów wchodzących w skład kompanii, które o godzinie 9:10 osiągnęły rejon koncentracji jakim była Komenda Powiatowa PSP w Kluczborku.
Następnie o godzinie 10:49 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Kluczborku przyjął zgłoszenie o pożarze budynku przy ul. Sikorskiego 18 w Kluczborku, gdzie w jednym z pomieszczeń wcześniej prowadzono prace naprawcze z wykorzystaniem palnika na propan-butan.
Po przybyciu pierwszych zastępów i podjęciu działań ratowniczo – gaśniczych doszło do wybuchu butli z gazem i zawalenia się części budynku. Z informacji uzyskanych od osób postronnych wynikało, że uwięzionych w budynku może być 11 osób. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano kolejne siły i środki PSP i OSP.

Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru, przeszukaniu zniszczonych pożarem oraz wybuchem pomieszczeń, ewakuacji 11 osób poszkodowanych przebywających w pomieszczeniach budynku i udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Celem ćwiczeń było:

• sprawdzenie możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów  w budynkach ZL V,
  • sprawdzenie możliwości wykorzystania kompanii WOO do działań związanych z  usuwaniem skutków wybuchu gazu w budynku ZL V,
  • sprawdzenie warunków współpracy podmiotów podległych PKP z JOP woj. opolskiego,
  • doskonalenie umiejętności dowodzenia dużymi związkami taktycznymi przez kadrę dowódczą Państwowej Straży Pożarnej,
  • doskonalenie umiejętności organizacji łączności współdziałania i dowodzenia.

Łącznie w ćwiczeniach udział brało 18 zastępów w sile 82 strażaków PSP i OSP.

Sporządził:
kpt. Sebastian Jantos