19.02.2019r. Godz. 03:46Najnowsze interwencje

Ćwiczenia nyskich strażaków na lodzie

dodano: 30 stycznia 2018 o 13:01 | ostatnia aktualizacja: 30 stycznia 2018 o 14:01 | kategoria: Ćwiczenia | powiat: nyski

W ramach przygotowań do sezonu zimowego strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nysie ćwiczyli ratownictwo na lodzie. Pomimo środka zimy warunki do ćwiczeń były trudne. Można śmiało potwierdzić, że na razie nie ma warunków do wchodzenia na lód na akwenach.

Ćwiczenia nyskich strażaków na lodzie

Ćwiczenia odbywały się na trzech zmianach służbowych od 22 do 24 stycznia na Stawie Łódkowym przy ul. Powstańców Śląskich w Nysie oraz na terenie plaży NOR w Skorochowie. Strażacy doskonalili techniki wykorzystania posiadanego sprzętu ratowniczego do niesienia pomocy osobom w przypadkach załamania się tafli lodu.

Wchodzenie na lód nigdy nie jest w 100 % bezpieczne. Mówi się o minimalnej grubości lodu 10 cm. Pamiętać należy o jeszcze jednym warunku - długotrwałe utrzymywanie się ujemnych temperatur. Podczas odwilży nawet grubsza tafla może nie mieć odpowiedniej wytrzymałości. Bez względu na grubość lodu odradzamy chodzenie po nim bez znajomości akwenu oraz odpowiednich zabezpieczeń i asekuracji.

Więcej na temat bezpieczeństwa i zagrożeń na lodzie pod poniższym linkiem:

http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Zabawa-na-lodzie-zawsze-niesie-ze-soba-niebezpieczenstwo/idn:36159

Autor: mł. bryg. Paweł Gotkowski