22.09.2018r. Godz. 14:48Bieżące interwencje

Ćwiczenia pk. "Amazonia 2018"

dodano: 26 kwietnia 2018 o 09:04 | ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2018 o 09:04 | kategoria: Ćwiczenia

Na podstawie rozkazu Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w dniu 25 kwietnia 2018 roku o godzinie 09:00 Komendant Powiatowy PSP w Głubczycach przy współpracy wydziału operacyjnego KW PSP w Opolu zorganizował ćwiczenia dla Piątej Kompanii Gaśniczej WOO „Prudnik” pk. „Amazonia 2018”.

Ćwiczenia pk. "Amazonia 2018"

Celem ćwiczeń było:
- doskonalenie technik gaśniczych na obszarach leśnych,
- optymalizowanie technik dostarczania i dystrybucji wody do działań gaśniczych na terenach leśnych,
- sprawdzenie możliwości wykorzystania kompanii WOO do działań podczas dużych pożarów lasów,
- doskonalenie umiejętności budowy punktu czerpania wody,
- doskonalenie umiejętności dowodzenia dużymi związkami taktycznymi przez kadrę dowódczą Państwowej Straży Pożarnej.

Ćwiczenia odbyły się nieopodal miejscowości Radynia w Leśnictwie Opawica o godzinie 11:30. W Komendzie Powiatowej PSP w Głubczycach od godziny 10:00 po osiągnięciu miejsca koncentracji Piątej Kompanii Gaśniczej WOO „Prudnik” zespół inspekcyjny Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przeprowadził inspekcję gotowości operacyjnej pododdziałów wchodzących w skład kompanii.

W Leśnictwie Opawica doszło do pożaru w jednym z oddziałów leśnych. Cztery zastępy stanowiące skład kompanii podały w kierunku pożaru cztery prądy gaśnicze o łącznej wydajności 1000l/min. Zasilanie pojazdów nastąpiło poprzez bufor – cysternę GCBM o pojemności 18m3. Zasilanie pojazdu wykonywano poprzez dowożenie środka gaśniczego z punktu czerpania wody usytuowanego 2 kilometry od miejsca pożaru. Na ognisko pożaru samolot gaśniczy typu Dromader wykonał jeden zrzut.
Do organizacji ćwiczeń przyłączyło się Nadleśnictwo Prudnik.
W ćwiczeniach udział wzięło blisko 70 strażaków PSP i OSP.

Opracował:
mł. ogn. Łukasz Nowak