10.12.2018r. Godz. 04:47Najnowsze interwencje

Ćwiczenia pk. "Propan-butan 2018"

dodano: 21 listopada 2018 o 21:11 | ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2018 o 07:11 | kategoria: Ćwiczenia | powiat: strzelecki

Ponad 150 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych województwa opolskiego we wtorek 20 listopada 2018 roku wzięło udział w ćwiczeniach pk. "Propan-butan 2018" na obiekcie rozlewni gazu w Zawadzkiem.

Ćwiczenia pk. "Propan-butan 2018"

Ćwiczenie zorganizowane zostały przez wydział operacyjny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu jako sprawdzenie scenariusza Zewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Głównym założeniem było rozszczelnienie instalacji przy zbiorniku kulistym propan-butanu. Ponadto scenariusz ćwiczeń zawierał epizod w którym w trakcie prac przy instalacji poszkodowani zostali dwaj pracownicy zakładu.
Działania strażaków w ramach ćwiczeń skupiły się na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, ograniczeniu rozprzestrzeniania się gazu, i ugaszeniu pożaru.

Ponadto sprawdzono wszystkie założenia Zewnetrznego Planu Operacyjno - Ratowniczego związane z ostrzeganiem i ewakuacją ludności.

W ćwiczeniach udział wzięły zastępy PSP i OSP powiatu strzeleckiego, I Kompania Gaśnicza COO „Opole” oraz Pluton logistyczny.

Opracował i zdjęcia:
ogn. Łukasz Nowak