12.12.2017r. Godz. 17:20Bieżące interwencje

Ćwiczenia praktyczno-manewrowe Bocznica 2015

dodano: 9 lipca 2015 o 14:07 | ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2015 o 21:07 | kategoria: Ćwiczenia

W dniu 8.07.2015 r. o godz. 11:00 w Brzegu, na terenie dawnego PSK, odbyły się ćwiczenia praktyczno-manewrowe „Bocznica 2015” IV Kompanii gaśniczej „Nysa”.

Ćwiczenia praktyczno-manewrowe Bocznica 2015

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji działań podczas wypadków komunikacyjnych (w tym współpraca z innymi służbami) oraz sprawdzenie możliwości wykorzystania związków taktycznych przy zdarzeniach masowych. Ponadto ćwiczenia miały na celu doskonalenie alarmowania, dysponowania i przemieszczania dużych związków taktycznych PSP i OSP oraz doskonalenie umiejętności dowodzenia dużymi związkami technicznym przez kadrę dowódczą PSP.

Scenariusz ćwiczeń oparty został na likwidacji skutków zdarzenia spowodowanego zderzeniem wagonu z samochodem dostawczym oraz autobusem przewożącym dzieci. Główny akcent założenia stanowiły elementy ratownictwa medycznego tj. segregacja osób poszkodowanych oraz udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy, nie zabrakło również elementów ratownictwa technicznego (wykonanie dostępu i ewakuacja osoby uwięzionej w pojeździe).

W ćwiczeniach udział wzięły 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i 10 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu brzeskiego i nyskiego oraz pociąg ratownictwa technicznego”UNIMOG” z PKP w Opolu. Ćwiczenia zostały podsumowane i ocenione przez obecnych na miejscu przedstawicieli i rozjemców z KW PSP w Opolu.

Opracowanie:
kpt. Jacek Nowakowski