10.12.2018r. Godz. 07:17Bieżące interwencje

Ćwiczenia SOLIDARNI 2016 - I dzień

dodano: 18 października 2016 o 20:10 | ostatnia aktualizacja: 21 października 2016 o 14:10 | kategoria: Wydarzenia | powiat: opolski

W dniu 18 października 2016 r. w powiecie opolskim i strzeleckim trwa pierwsza część ćwiczeń Centralnego Odwodu Operacyjnego.

Ćwiczenia SOLIDARNI 2016 - I dzień

W ćwiczeniach biorą udział siły województwa śląskiego, łodzkiego, małopolskiego, Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego z kilku powiatów województwa opolskiego, jednostki OSP z powiatu opolskiego oraz straż pożarna z Jesenika z Republiki Czeskiej. Ćwiczenia rozpoczęły się po godzinie 7:00.

W związku z wystąpieniem bardzo silnego wiatru oraz opadów deszczu od godziny 7:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Opolu zaczęły napływać zgłoszenia dotyczące zdarzeń o różnej skali zagrożenia:

1. Epizod 1 Brzezinka awaria przepompowni.

2. Epizod 2. Wypadek w Elektrowni Opole na wysokości 30 m – 2 osoby poszkodowane.

3. Epizod 3. Ozimek katastrofa budowlana – 17 osób poszkodowanych i 1 śmiertelna Podczas akcji ratowniczej doszło do wypadku ratowników: 1 PSP i 2 OSP.

4. Epizod 4. Opole ul. Augustynka przesiąkanie wału, zagrożenie obiektów wodą.

5. Epizod 5. Opole ul. Odrzańska przesiąkanie wału, zagrożenie obiektów wodą.

6. Epizod 6. Antoniów przejście gwałtownej burzy zniszczone budynki, zerwane dachy – 9 osób poszkodowanych.

7. Epizod 7. Osowiec jezioro Srebrne przewrócone kajaki 6 osób poszkodowanych wtym 3 pod wodą.

8. Epizod 8. Góra Św Anny upadek z wysokości – 5 osób poszkodowanych.

9. Epizod 9. Brzezie osoby poszkodowane na estakadzie, 5 osób poszkodowanych na wysokości 20 m

10. Epizod 10. Wędkarz wpadł do zbiornika wodnego Kamionka.

W ćwiczeniach bierze udział blisko 90 pojazdów i 400. strażaków PSP, OSP i z Republiki Czeskiej. Dodatkowo w ćwiczenia zaangażowane są 82 osoby przygotowujące epizody, pozorację, podgrywki oraz oceniające ćwiczenia.

Zespół Prasowy Sztabu

Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu