18.10.2018r. Godz. 23:51Bieżące interwencje

Ćwiczenia VII Kompanii WOO "Strzelce"

dodano: 1 października 2018 o 09:10 | ostatnia aktualizacja: 1 października 2018 o 09:10 | kategoria: Ćwiczenia

Na podstawie rozkazu Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w dniu 29 września 2018 roku o godzinie 8:00 rozpoczęły się zorganizowane przez Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie przy współpracy wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu ćwiczenia dla Siódmej Kompanii Gaśniczej WOO „Strzelce” pk. „Wspinalnia2018”.

Ćwiczenia VII Kompanii WOO "Strzelce"

Ćwiczenia rozpoczęły się od przeprowadzenia inspekcji gotowości operacyjnej pododdziałów wchodzących w skład kompanii, które o godzinie 9:20 zameldowały swą obecność w rejonie koncentracji w KP PSP w Oleśnie.

Po przeprowadzeniu inspekcji w świetlicy Komendy przedstawiono krótką prezentację zagadnień związanych z ratownictwem wysokościowym realizowanym na poziomie podstawowym przez jednostki KSRG.

Po zakończeniu części teoretycznej druhowie udali sie na przygotowane wcześniej przez instruktorów stanowiska, gdzie w sposób praktyczny mogli przećwiczyć najważniejsze elementy związane z działaniami z ratownictwa wysokościowego:

• dobór i wiązanie odpowiednich węzłów w zależności od zastosowania, budowa stanowisk na podstawie sytuacji zastanej, samoratowanie z wysokości (ze wspinalni),

• autoasekuracja w terenie eksponowanym,

• ewakuacja poszkodowanych z wysokości,

• ewakuacja poszkodowanych z zagłębień, studni.

Celami głównymi ćwiczeń było:

• doskonalenie organizacji działań w zakresie podstawowym z ratownictwa wysokościowego,

• sprawdzenie procedur alarmowania wybranych sił i środków WOO,

• sprawdzenie umiejętności współpracy dyżurnych stanowisk kierowania OKW PSP i KP PSP,

• doskonalenie technik ratowniczych.

Opracował:
mł. bryg. Ireneusz Leniec