18.10.2017r. Godz. 11:16Bieżące interwencje

Ćwiczenia COO w rozlewni gazu w Zawadzkiem

dodano: 9 października 2013 o 15:10 | ostatnia aktualizacja: 11 maja 2016 o 13:05 | kategoria: Ćwiczenia | powiat: strzelecki

W środę, 9 października 2013, odbyły się ćwiczenia w rozlewni gazu Unimot Gaz S.A. w Zawadzkiem przy ul. Świerklańskiej 2A. W ćwiczeniach brały udział siły i środki powiatu strzeleckiego w tym: dwa zastępy JRG KP PSP w Strzelcach Opolskich, dwa zastępy OSP Zawadzkie i jeden zastęp OSP Kielcza oraz pluton gaśniczy (aplikacyjnie) pierwszej kompanii gaśniczej Centralnego Odwodu Operacyjnego "Opole".

Ćwiczenia COO w rozlewni gazu w Zawadzkiem

Według scenariusza doszło do uszkodzenia zaworów butli propan butan, gwałtownego wypływu gazu, a w konsekwencji do zapalenia się gazu. W wyniku pożaru nastąpiło nagrzewanie pozostałych butli, które uległy rozerwaniu. W efekcie podjętych działań przez pracowników zakładu następuje ewakuacja oraz próba opanowania pożaru w wyniku której dwóch pracowników zostaje poszkodowanych. W trakcie podjętych działań ratowniczych oraz uzyskaniu informacji przez kierującego działaniem ratowniczym o awarii pompy, zgłasza on zapotrzebowanie (aplikacyjnie) na pluton gaśniczy pierwszej kompanii Centralnego Odwodu Operacyjnego celem uzupełnienia wody.

Działania zastępów na miejscu wypadku polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy medycznej poszkodowanym, podaniu czterech prądów wody do czasu całkowitego ugaszenia pożaru. Ćwiczenia obserwował zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Marek Matczak, Komendant Powiatowy PSP w Strzelcach Opolskich st. bryg. Stefan Szłapa oraz oficerowie Wydziału Operacyjnego KW PSP w Opolu. Po zakończonych ćwiczeniach uczestnicy uczestniczyli w rozpoznaniu operacyjnym zakładu. Następnie zostały przeprowadzone przez pracowników rozlewni gazu zajęcia warsztatowe dotyczące procesu produkcji gazu, działań ratowniczych w przypadku zapalenia się butli z gazem propan butan 11 i 33 kg. Przedstawiono również budowę cystern samochodowych oraz zasady postępowania w przypadku zaistnienia zagrożenia związanego z załadunkiem i transportem gazu.

Tekst: st. kpt. Piotr Zdziechowski