19.02.2019r. Godz. 09:36Bieżące interwencje

Czad ostrzega! Pierwsze zatrucia tlenkiem wegla.

dodano: 27 października 2014 o 12:10 | ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2014 o 12:11 | kategoria: Zapobieganie

Spadek temperatury powietrza, jak co roku, oznacza wzrost zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla. Od września na terenie Polski śmiertelnemu zatruciu uległo już 8 osób, 114 zostało poddanych hospitalizacji a strażacy wyjeżdżali 341 razy. W poprzednim sezonie 61 osób zginęło, 2292. były hospitalizowane a strażacy wyjechali do 3830. zgłoszeń. Na terenie Opolszczyzny spadek temperatur również przyczynił się do pojawienia się zatruć. Do wczoraj odnotowaliśmy 12 zatruć tlenkiem węgla i na szczęście bez zatruć śmiertelnych. Niestety liczba 12, to rekord w październiku w statystykach Państwowej Straży Pożarnej od 2009 roku.

Czad ostrzega! Pierwsze zatrucia tlenkiem wegla.

Liczba przypadków zatruć śmiertelnych w Polsce i na Opolszczyźnie co roku spada, więc możemy z tego wnioskować, że trwająca od kilku lat kampania "Nie dla czadu" przynosi wymierne efekty. Mamy nadzieję, że przyczyną tej korzystnej statystyki nie są łagodniejsze zimy, ale wzrost świadomości obywateli naszego kraju. Świadomości, czyli przede wszystkim wiedzy o katastrofalnych dla naszego organizmu skutkach wdychania nawet niewielkich ilości tlenku węgla, ale też przyczyn emisji czadu z naszych urządzeń grzewczych i prostych sposobach rozpoznawania zagrożenia.

Pojawienie się w Polsce szczelnych okien i drzwi spowodowało pozytywne zmiany w zakresie termoizolacji naszych mieszkań, ale jednocześnie pomieszczenia, w których przebywamy przestały być wietrzone przez nieszczelność stolarki okiennej i drzwiowej. Do właściwej pracy kotłów, kominków, piecyków, grzejników, w których spalamy gaz, ropę, drewno, węgiel, koks potrzebny jest dopływ powietrza z zewnątrz budynku i odpowiedniej średnicy, drożny kanał spalinowy, czyli komin. Zatkanie wlotu powietrza lub wylotu spalin powoduje wydostawanie się produktów spalania na nasze mieszkania. Czad jest niewyczuwalny i  niewidoczny, więc w takim przypadku skutecznie i szybko najpierw usypia a potem zabija. Czasem zabija również niczego nie spodziewających się sąsiadów w bloku, gdyż mieszkania są połączone kanałami wentylacyjnymi.

Dawniej czad po cichu zabijał a przyczyna zgonu bywała nierozpoznawana. Ciało ofiary mogło być znalezione nawet po kilku dniach, gdy piec już wygasł a pomieszczenie się zwentylowało. Obecnie na rynku dostępne są za kilkadziesiąt złotych urządzenia, które tylko za to, że zmienimy im raz na rok baterie, uchronią nas i całą naszą rodzinę przez tragedią. W chwili wykrycia nawet minimalnego stężenia czadu dźwięk wydawany przez te urządzenia obudzi nas nawet z głębokiego snu, więc warto je kupić i zamontować. A można je kupić chociażby w prezencie dla osoby bliskiej, dla rodziców, dziadków, dzieci. Świadome nie wyposażenie naszych mieszkań w takie urządzenie jest narażeniem naszych bliskich na poważne zagrożenie. W przypadku ich śmierci lub kalectwa trzeba nadal żyć mając świadomość swojej lekkomyślności. Oczywiście czujki tlenku węgla nie są potrzebne tam, gdzie nie spalamy paliw ciekłych i gazowych, drewna oraz innych stałych. Natomiast w każdym przypadku powinniśmy stosować czujki dymu, gdyż pożar może powstać w każdym mieszkaniu.

Straż pożarna reaguje na wszystkie zgłoszenia potencjalnego ulatniania się czadu, ale w związku z tym, że jest on niewyczuwalny, gdy my przyjeżdżamy, to już często jest za późno lub zmiany w zatrutym organizmie są straszliwe. Przywrócenie czynności życiowych u osoby, która zasłabła nie musi oznaczać pełnego wyzdrowienia. Czad wiąże się łatwiej z krwią niż tlen i dlatego powoduje niedotlenienie naszych organów i ich obumarcie. Skutek długotrwałego "podtruwania" małymi dawkami czadu, czy jednorazowego zatrucia dużą dawką jest nieodwracalny.

O skali zagrożenia świadczą pierwsze przypadki zatruć z naszego województwa:

  • 3.08 Sucha - zatrucie 1. osoby - przyczyna: nieskuteczna wentylacja i niedrożny kanał spalinowy w kotłowni
  • 6.10.2014 Opole oraz gm. Korfantów - zatrucie 2. osób, jedna hospitalizowana i jednej osoby - przyczyna: nieskuteczna wentylacja i niedrożny kanał spalinowy
  • 24.10.2014 Kędzierzyn-Koźle - zatrucie 3. osób - przyczyna: wada urządzeń grzewczych
  • 25.10.2014 Opole - zatrucie 6. osób, w tym czwórki dzieci - przyczyna: korzystanie z pieca kaflowego z niedrożnym kanałem spalinowym

Statystyka zdarzeń z tlenkiem węgla na terenie województwa opolskiego w latach 2009-2014

Prezentacja z konferencji prasowej w MSW z tegorocznej edycji akcji "Nie dla czadu"

Informacje o akcji "Nie dla czadu" z ubiegłego sezonu oraz praktyczne wskazówki

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP
rzecznik@psp.opole.pl