22.02.2019r. Godz. 08:54Bieżące interwencje

Czad znów zbiera tragiczne żniwo ...

dodano: 6 listopada 2013 o 14:11 | ostatnia aktualizacja: 9 grudnia 2013 o 15:12 | kategoria: Zapobieganie

Podczas obecnego sezonu grzewczego Państwowa Straż Pożarna odnotowała w Polsce 466 interwencji związanych z ulatnianiem się czadu, 159 zatruć i 4 ofiary śmiertelne. Na terenie województwa opolskiego już 11 osób uległo zatruciu. Na szczęście na Opolszczyźnie nie byliśmy dysponowani do zatruć śmiertelnych. 

Czad znów zbiera tragiczne żniwo ...

Okres grzewczy to czas użytkowania urządzeń grzewczych i instalacji z nimi związanych, które nie zawsze są w pełni sprawne, co skutkuje powstawaniem czadu, czyli tlenku węgla. Tlenek atakuje nas w miejscu najbardziej bezpiecznym, czyli w domu i o porze dnia, podczas której uśpione są nasze zmysły. W Polsce w sezonie grzewczym 2012/2013 odnotowaliśmy 3,8 tysiąca zgłoszeń, 2 216 osób rannych i 91 ofiar czadu (statystyka zatruć na terenie Opolszczyzny).

Najbardziej skutecznym sposobem obrony przed tlenkiem węgla, oprócz dbałości o stan urządzeń grzewczych i instalacji z nimi związanych, jest stosowanie czujki czadu. Gdy jesteśmy najemcą mieszkania, to nie mamy wiedzy i nie zawsze mamy wpływ na stan urządzeń i instalacji, z których korzystamy. Czujka czadu może uratować nam życie! Jeśli dodatkowo zastosujemy w domu czujkę dymu, która kosztuje jedynie 20 złotych, to urządzenia te obudzą nas w chwili zagrożenia.

W naszych domach właściwie nie stosujemy już wyposażenia, które oparte jest na materiałach naturalnych takich jak, bawełna, drewno lite, wełna. Obecnie, gdy zasłony, firany, meble, wyposażenie wykonane jest przede wszystkim z łatwopalnych i silnie toksycznych (przy spalaniu) tworzyw sztucznych, pożar do 4 minut rozprzestrzenia się na całe mieszkanie! W państwach, w których od kilkunastu lat stosowanie w domach i mieszkaniach czujek jest obowiązkowe, gdzie nie stosuje się grzejników gazowych z otwartą komorą spalania, gdzie jest zakaz stosowania łatwopalnych elementów wyposażenia wnętrz (Anglia i Irlandia), przypadki zgonów w związku z zatruciami czadem, czy pożarami, występują sporadycznie. W państwach tych w ponad 95%. mieszkań zainstalowane są czujki dymu!

Dlatego jako strażacy apelujemy do mieszkańców naszego województwa: sprawcie swoim bliskim w prezencie mikołajkowym lub pod choinkę urządzenie, które może uratuje im życie, tj. czujkę czadu/* (jeśli jest w domu czynny piecyk gazowy, piec kaflowy, kocioł grzewczy na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe) i przynajmniej jedną czujkę dymu/**. Sygnał dźwiękowy emitowany przez wzbudzone urządzenie na pewno ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem, nawet obudzi śpiących. Na rynku dostępne są już urządzenia z wbudowanymi diodami, które oświetlają nam drogę ucieczki z domu objętego pożarem. Jeśli mamy w domu instalację alarmu włamaniowego ze zdalnym powiadomieniem na telefon komórkowy, to zazwyczaj można dołączyć do systemu dodatkowy czujnik dymu i system powiadomi nas przez SMS o pożarze.

Należy wspomnieć, że w naszych statystykach nie są rzadkie przypadki, gdy do instalacji wentylacyjnej niefrasobliwy sąsiad podłączał piecyk gazowy, kominek lub wręcz palił w mieszkaniu ognisko (sic!), więc mieszkając w bloku zawsze warto mieć czujkę czadu!

Poniżej zamieszczam linki do materiałów dotyczących najważniejszych informacji na temat tlenku węgla i sposobów, jak można ustrzec się zatrucia czadem:

Różnica pomiędzy czujką czadu a czujką dymu

* Czujka czadu - urządzenie do wczesnego wykrywania obecności tlenku węgla; akustycznie i optycznie sygnalizuje wykrycie tlenku węgla zanim stężenie stanie się niebezpieczne dla ludzi; nie zastępuje czujki dymu; na rynku są urządzenia również z wyświetlaczem, które na jednym komplecie baterii mogą pracować 1 rok, 3, 4 lub 10 lat; cena 80-250 zł

** Czujka dymu - urządzenie do wczesnego wykrywania pożaru poprzez wykrycie obecności dymu; akustycznie i optycznie sygnalizuje wykrycie dymu; na rynku są dostępne urządzenia, które oświetlają drogę ewakuacji; na jednym komplecie baterii mogą pracować 1 rok, 3, 4 lub nawet 10 lat; nie zastępuje czujki czadu; cena ok. 40-200 zł

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP
rzecznik@psp.opole.pl