22.02.2019r. Godz. 09:07Bieżące interwencje

Człowiek Roku powiatu kluczborskiego

dodano: 23 maja 2016 o 22:05 | ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2016 o 09:08 | kategoria: Inne

Kpt. Sebastian Jantos został wybrany Człowiekiem Roku Powiatu Kluczborskiego w drodze głosowania czytelników Nowej Trybuny Opolskiej.

Człowiek Roku powiatu kluczborskiego

Od najmłodszych lat pożarnictwo było jego pasją i tę pasję realizował w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnych w Kujakowicach Dolnych by później kontynuować ją w Państwowej Straży Pożarnej.

W 2002 r ukończył Centralną Szkołę Służby Pożarniczej w Częstochowie i w stopniu młodszego aspiranta rozpoczął służbę w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej w Kluczborku zdobywając strażackie doświadczenie i podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe i ogólne. W 2013 roku ukończył studia wyższe, otrzymując stopień młodszego kapitana i tytuł inżyniera pożarnictwa. W służbie wyróżnia się dużym zaangażowaniem w pracy na rzecz jednostki oraz dyspozycyjnością. Lubiany przez kolegów, doceniany przez przełożonych awansował na kolejne stanowiska służbowe. W marcu 2016 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Kluczborku.

Za prezentowaną postawę życiową i uczynność został odznaczony: Brązową odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” oraz uhonorowany dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej: "Za szczególne zaangażowanie w działniach ratowniczo-gaśniczych".

W 2014 r. przy okazji promowania kampanii, zachęcającej do rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego sam poddał sie badaniom. Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego genetycznie Dawcy szpiku nie jest duże, w najlepszym wypadku wynosi 1: 20 tysięcy, a zdarzają się przypadki, gdy spada do kilku milionów.

W październiku 2015 r. kpt. Sebastian Jantos dowiedział się, że może podarować komuś, kto stoi nad przepaścią najcennieszy dar - życie. Dar, który zwiększy szanse śmiertelnie chorego na przeżycie i powrót do zdrowia. Został dawcą komórek macierzystych dla chorego na białaczę mężczyzny. Dawcy komórek macierzystych krwi lub szpiku, to nietypowi bohaterowie – anonimowi, obdarowując sami czują się obdarowywani.

 

Opracowanie:
mł. bryg. Maciej Kochanowski
oficer prasowy
KP PSP Kluczbork