12.12.2018r. Godz. 01:14Bieżące interwencje

Dotacje dla jednostek OSP

dodano: 22 maja 2018 o 14:05 | ostatnia aktualizacja: 23 maja 2018 o 10:05 | kategoria: Wydarzenia | powiat: opolski

Decyzją Ministra Sprawiedliwości 90 opolskich gmin i miast na prawach powiatu zostało beneficjentami Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.

Dotacje dla jednostek OSP

Po przeprowadzeniu procedury naboru wniosków, oraz weryfikacji, Minister Sprawiedliwości postanowił przyznać środki na zakup sprzętu ratownictwa medycznego i technicznego, niezbędnego do udzielania pomocy poszkodowanym, bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Sprzęt, który zostanie zakupiony ze środków z Funduszy Sprawiedliwości, to m.in. defibrylatory, torby ratownicze, a także np. zestawy ratownictwa technicznego, niezbędne do wykonywania dojść do poszkodowanych znajdujących się w uszkodzonych samochodach.

17 maja 2018 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych, podczas którego miało miejsce podpisywanie Umów. Przy tej okazji przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich, Mikołaj Pawlak, omawiał z samorządowcami cele i zasady realizacji przyznanych środków. Uczestniczący w spotkaniu st. bryg. Krzysztof Kędryk Opolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wskazał, iż zakup tak dużej ilości sprzętu ratowniczego dla jednostek OSP to bardzo istotne wzmocnienie potencjału ratowniczego. Dzięki temu druchowie strażacy , podczas prowadzenia akcji ratowniczych, uzyskają nowe możliwości prowadzenia skutecznych działań z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego.

Środki z Funduszu Sprawiedliwości kierowane do OSP pochodzą z kar nakładanych na sprawców przestępstw,  w tym także drogowych. Należy to podkreślić, ponieważ ideą całej akcji jest pomoc osobom pokrzywdzonym, wśród których ofiary wypadków drogowych stanowią ogromną liczbę. Wyposażenie strażaków w nowoczesny sprzęt ratowniczy w sposób oczywisty wpłynie na ich ratowniczą efektywność, czego konsekwencją jest ratunek ofiar zdarzeń drogowych.

Autor: Grzegorz Brzozowski