15.12.2018r. Godz. 12:02Bieżące interwencje

Fajerwerki – wystrzałowo, ale nie wybuchowo

dodano: 30 grudnia 2016 o 08:12 | ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2016 o 08:12 | kategoria: Zapobieganie

Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent, nie bez przyczyny, wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18. roku życia.

Fajerwerki – wystrzałowo, ale nie wybuchowo

Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musisz pamiętać o kilku zasadach:

• kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
  • jeszcze w domu, w dobrym świetle, zapoznaj się z instrukcją obsługi,
  • nie odpalaj ich w rękach - jest to przyczyną wielu poważnych urazów rąk - jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj!
  • odpalaj tylko w otwartej przestrzeni, zdala od ludzi, pojazdów, zabudowań, zadrzewień,
  • nie odpalaj ich w pomieszczeniach - w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
  • nie odpalaj ich z balkonów, tarasów i okien,
  • po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
  • nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
  • nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
  • przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
  • nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Opracowano w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP na podstawie A. Dobrzyńska, Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach.

Opublikował:
bryg. Adam Janiuk