18.10.2017r. Godz. 11:20Bieżące interwencje

Gradobicie w gminie Lubsza

dodano: 7 września 2011 o 13:09 | ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2011 o 23:12 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia | powiat: brzeski

5 września w późnych godzinach popołudniowych przez kilka miejscowości w gminie Lubsza (powiat Brzeg) przeszła burza z gradobiciem. Na budynki, pojazdy, uprawy spadł grad wielkości dużego jaja kurzego. Na szczęście nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych, co jest o tyle dziwne, że straty materialne są ogromne. Zniszczone zostały dachy budynków, uszkodzone samochody, elewacje, zniszczone uprawy ... Uszkodzenia nastąpiły podczas intensywnych opadów deszczu, więc zalane zostały budynki mieszkalne.

Gradobicie w gminie Lubsza

Najbardziej ucierpiały budynki przykryte starą dachówką lub płytami eternitowymi. W wielu przypadków problem ten dotyczył osób starszych. Na miejsce zdarzenia skierowano, oprócz sił PSP i OSP z powiatu brzeskiego, pluton gaśniczy OSP z Namysłowa z Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz 8 podnośników i drabin z województwa opolskiego. Strażacy z dużym poświęceniem zabezpieczali uszkodzone dachy przed wlewającą się do budynków wodą. Akcja była o tyle trudna, że silny wiatr wyrywał z rąk plandeki a dachówki i szczeble drabin były śliskie, co groziło upadkiem z dużej wysokości. Jak zwykle w grupie strażaków ochotników znajdują się przedstawiciele różnych profesji, więc znaleźli się na miejscu również dekarze, co zdecydowanie usprawniło zabezpieczanie uszkodzonych dachów. W przypadku nowych dachów wystarczyło poprzekładać dachówki z przybudówek lub dolnej części dachu. Poważnym problemem był niedostatek plandek. 20 sztuk KM PSP w Opolu dowiozła z magazynów OC w Opolu, folia i mniejsze plandeki zostały dostarczone przez przedsiębiorców z gminy, 12 sztuk w godzinach przedpołudniowych dostarczono pojazdem KP PSP w Strzelach Op. z magazynów starostwa w Strzelach Opolskich. Obecnie oczekujemy na kolejne plandeki, które zobowiązało się zorganizować zarządzanie kryzysowe, aby można było zabezpieczyć przed deszczem wszystkie budynki do czasu ich naprawy.

W nocy z 5. na 6. września w działaniach zaangażowanych było 26 zastępów PSP i OSP w sile ponad 130 strażaków. Nad ranem przeprowadzono podmianę ludzi, gdyż ci, którzy pracowali 12 godzin byli przemoczeni, zmęczeni i wychłodzeni.

Aktualny na czas przygotowania materiału stan zniszczeń dachów obiektów budowlanych:

• Czepielowice - 53 budynki
  • Śmiechowice - 12 budynków
  • Kościerzyce - 11 budynków
  • Złota Gęś - 6 budynków
  • Lubicz - 3 budynki
  • Strzelniki - 1 budynek (wieża kościoła)
  • Mąkoszyce - 1 budynek

Większość obiektów jest już zabezpieczonych. Zniszczenia obiektów dotyczą nie tylko dachów, ale także elewacji budynków, okien, okien dachowych. Uszkodzone są poliwęglanowe przykrycia wiat przystanków autobusowych. Straty nie są jeszcze oszacowane.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Adam Janiuk