24.04.2019r. Godz. 09:55Bieżące interwencje

Intensywne opady deszczu nad Opolszczyzną 1 sierpnia br.

dodano: 2 August 2014 o 12:08 | ostatnia aktualizacja: 6 August 2014 o 12:08 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

Pierwszego dnia sierpnia, na terenach powiatów krapkowickiego, kozielskiego, strzeleckiego i głubczyckiego, czyli w południowo-wschodniej cześci województwa, strażacy byli dysponowani do zdarzeń związanych z krótkotrwałymi, ale nadzwyczaj intensywnymi opadami deszczu. Strażacy prowadzili działania polegające przede wszystim na usuwaniu skutków zalania posesji wodą opadową, w tym wypompowywaniu wody z zalanych piwnic. Odnotowaliśmy łącznie 104 zdarzenia związane z usuwaniem skutków gwałtownego opadu deszczu.

Intensywne opady deszczu nad Opolszczyzną 1 sierpnia br.

Liczba zdarzeń, zastępów straży pożarnej i strażaków, prowadzących działania związane z usuwaniem skutków opadu deszcz,u w układzie powiatów oraz ogółem:

  • powiat krapkowicki – 25 zdarzeń, 57 zastępów, 247 strażaków
  • powiat kozielski - 37 zdarzeń, 57 zastępów, 235 strażaków
  • powiat strzelecki – 28 zdarzeń, 52 zastępy, 226 strażaków
  • powiat głubczycki - 12 zdarzeń, 16 zastępów, 77 strażaków
  • ogólna liczba zastępów -182
  • ogólna liczba strażaków - 785

Ważniejsze zdarzenia:

  • w powiecie krapkowickim dyżurny stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej o godzinie 6:27 przyjął zgłoszenie dotyczące zalewania posesji w miejscowości Dobieszowice. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych 12 zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania ustalono, że zalanych zostało 36 posesji, w tym 6 budynków mieszkalnych, gdzie poziom wody sięgał miejscami nawet około 1,5 metra. Zalane zostały obiekty mieszkalne w części parterowej. Na pozostałych posesjach zalane zostały garaże, pomieszczenia gospodarcze, stodoły, piwnice, szamba. Kierujący działaniem ratowniczym ze względu na konieczność usunięcia rozlewiska i znaczne zaangażowanie sił z powiatu zwrócił się o zadysponowanie do pomocy dodatkowych pomp szlamowych spoza powiatu krapkowickiego. Stanowisko kierowania opolskiego komendanta wojewódzkiego PSP zadysponowało w ramach odwodu operacyjnego do Dobieszowic zastęp wężowy z pompami wysokiej wydajności z powiatu opolskiego (JRG Niemodlin). Zastęp ten wyposażony jest w 3 pompy zasilane z agregatów prądotwórczych. W godzinach popołudniowych dodatkowo w miejsce działań zadysponowano grupę specjalistyczną ratownictwa chemicznego z Kędzierzyna-Koźla do odseparowania oleju opałowego w zalanej kotłowni. Odseparowano ok. 1 m3 oleju. W celu oceny prawidłowości prowadzenia działań na miejsce zdarzenia udał się opolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień.
  • w powiecie strzeleckim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 9:08 przyjął zgłoszenie dotyczące zalania ul. Nowowiejskiej (droga powiatowa na odcinku ok. 400 m). Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych 13 zastępów straży pożarnej, których działania polegały głównie na układaniu worków i rękawów przeciwpowodziowych w celu uniemożliwieniu przelania się wody i zalania zabudowań mieszkalnych. Ruch na drodze został wstrzymany do godziny 16:50.

Opracowanie na podstawie informacji stanowiska kierowania OKW PSP:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP

Zdjęcia z Dobieszowic i Obrowca powiat krapkowicki - autor KP PSP Krapkowice
Zdjęcia ze Strzelec Opolskich - autor Edward Dalibóg