10.12.2018r. Godz. 23:45Najnowsze interwencje

III warsztaty ratownicze dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

dodano: 17 czerwca 2015 o 12:06 | ostatnia aktualizacja: 17 czerwca 2015 o 14:06 | kategoria: Zapobieganie

Kolejny, trzeci już raz, zorganizowane zostały wojewódzkie warsztaty ratownicze dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Tym razem wykłady, pokazy i zajęcia miały miejsce na terenie komendy wojewódzkiej PSP w Opolu. Dostęp do rzeki oraz poligonu strażackiego umożliwił przygotowanie ciekawych pokazów, w tym zaprezentowano działania WOPR, rozwój pożaru w budynku oraz widowiskowy efekt gaszenia palącego się oleju na patelni. Warsztaty te wpisują się w ogólnopolską akcję "Bezpieczne Wakacje 2015". Do udziału w warsztatch złożyło akces 39 szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Każda ze szkół wystawiła reprezentację składającą się z 4. uczniów i opiekuna.

III warsztaty ratownicze dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

Współorganizatorami warsztatów, oprócz Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, była Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Kuratorium Oświaty w Opolu, Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, Oddział Wojewódzki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu, Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. Dzięki tak szerokiemu zaangażowaniu partnerów warsztaty co roku są coraz ciekawsze.

Otwarcia warsztatów dokonał nadbrygadier Karol Stępień opolski komendant wojewódzki PSP w Opolu. Wyjaśnił cel i przedstawił ogólne założenia programowe (cele programowe i harmonogram zostały przedstawione we wcześniejszym artykule, który stanowił zapowiedź warsztatów). Warsztaty te mają charakter czysto szkoleniowy i poznawczy, pozbawiony elementów rywalizacji pomiędzy uczestnikami, bez zajmowania miejsc. Zajęcia składały się z wykładów, ćwiczeń i pokazów. Wykłady prowadzili przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Wykładowcy przedstawili zagrożenia związane z wypoczynkiem nad wodą, zagrożenia w ruchu drogowym i podczas pożarów mieszkań. Przedstawili najczęstsze błędy i wyjaśniali, jak należy postępować, aby unikać krytycznych sytuacji i jak dawać sobie radę, gdyby jednak do nich doszło. Wykłady zawierały materiały statystyczne i filmowe, które obrazowały skalę zagrożenia. Dało się zauważyć, że dużym zaskoczeniem dla słuchaczy była informacja zawarta w prezentacji straży pożarnej o szybkim rozwoju pożarów we współczesnych mieszkaniach i zaledwie kilku minutach, które pozostają na ucieczkę. Prelegent przedstawiając film wskazał na zagrożenia i sposób postępowania podczas pożaru mieszkania, w tym na największe zagrożenie, jakim jest zatrucie produktami spalania. Sposobem na uniknięcie zatrucia jest poruszanie się "na czworakach" podczas ewakuacji, co umożliwia przeżycie. Wskazał na konieczność wyposażenia naszych mieszkań w czujki dymu, tlenku węgla i gaśnice. W państwach, gdzie wprowadzono prawny obowiązek stosowania autonomicznych czujek dymu kilkakrotnie zmalała liczba ofiar śmiertelnych i poszkodowanych w wyniku pożarów!

Równolegle druga grupa młodzieży ćwiczyła praktycznie sposób postępowania w różnych zainscenizowanych sytuacjach. Był to: atak padaczki, zatrzymanie krążenia, omdlenie, poparzenie, przebicie dłoni gwoździem oraz urazy typowe dla wycieczek górskich (na stoku). Instruktorzy zwrócili uwagę na lepsze, niż podczas wcześniejszych edycji, przygotowanie młodzieży do reagowania na sytuacje zagrażające życiu.

Kolejnym punktem programu były pokazy ratownictwa wodnego na Odrze, gdzie ratownicy WOPR przy pomocy różnego sprzętu pływającego, jaki jest na ich wyposażeniu, podejmowali tonącą osobę.

Na poligonie strażackim strażacy z ośrodka szkolenia komendy wojewódzkiej PSP w Opolu zademonstrowali  na żywo to, co wcześniej młodzież widziała na filmie podczas prelekcji, czyli efekt gaszenia palącego się na patelni oleju szklanką wody i prawidłową metodę gaszenia, czyli po prostu zwykłą pokrywką, ale w odpowiedni sposób się nią zasłaniając. Następnie strażacy z ośrodka szkolenia wyjaśnili zjawiska zachodzące podczas pożaru budynku. W tym celu wykorzystano makietę z otworami imitującymi okna i drzwi. Zrozumienie zjawisk zachodzących w palącym się budynku pozwala odpowiednio się zachować podczas pożaru i uniknąć poparzeń i śmierci.

Następnie młodzież miała okazję kierować samochodem wyposażonym w troleje lub obserwować umiejętności swoich kolegów, którzy posiadali prawo jazdy. Na zakończenie organizatorzy podsumowali warsztaty i wręczyli młodzieży certyfikaty.

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk