16.12.2018r. Godz. 02:41Bieżące interwencje

III warsztaty ratownicze dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych - zapowiedź

dodano: 15 czerwca 2015 o 12:06 | ostatnia aktualizacja: 17 czerwca 2015 o 14:06 | kategoria: Zapobieganie

16 czerwca w komendzie wojewódzkiej PSP w Opolu (ul. Budowlanych 1, sala gimnastyczna) odbędzie się trzecia już edycja warsztatów ratowniczych dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty te wpisują się w ogólnopolską akcję "Bezpieczne Wakacje 2015". W warsztatach weźmie udział 200. uczniów z 39. szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa.

III warsztaty ratownicze dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych - zapowiedź

Każda ze szkół wystawi reprezentację składającą się z 4. uczniów i opiekuna. Współorganizatorami warsztatów są Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Kuratorium Oświaty w Opolu, Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, Oddział Wojewódzki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu, Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego.

Warsztaty będą miały charakter szkoleniowy, pozbawiony elementów rywalizacji pomiędzy uczestnikami, bez zajmowania miejsc. Zajęcia składać się będą z wykładów, pokazów i ćwiczeń praktycznych prawidłowego zachowania się młodzieży na wypadek różnych zagrożeń. Zasadnicze cele szkoleniowe organizacji warsztatów ratowniczych to:

• propagowanie prawidłowych zachowań młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach,
  • zapoznanie młodzieży z podstawowymi zasadami zachowania się podczas wypadku drogowego,
  • rozszerzenie wiedzy uczniów na temat uczestnictwa w ruchu drogowym (piesi, rowerzyści, kierowcy),
  • propagowanie ochrony przeciwpożarowej,
  • zapoznanie młodzieży z zasadami bezpiecznych zachowań nad wodą,
  • poprawa bezpieczeństwa młodzieży,
  • kształtowanie prawidłowych zachowań i umiejętności pracy w grupie,
  • doskonalenie umiejętności jazdy w sytuacjach trudnych (dla osób posiadających prawo jazdy - troleje),
  • przedstawienie zagrożeń związanych z kierowaniem pojazdów po spożyciu alkoholu.

Program warsztatów:

• 9:00 przywitanie uczestników i gości przez komendanta wojewódzkiego i przedstawiciela urzędu marszałkowskiego
  • 9:10 omówienie organizacji warsztatów
  • 9:45 ćwiczenia na 4. stanowiskach
    • zatrzymanie krążenia
    • uszkodzenie tkanek przez ciało obce i omdlenie
    • urazy typowe dla górskich wędrówek
    • atak epilepsji i oparzenie
      równolegle dla drugiej grupy wykłady pt.
    • bezpieczny młody kierowca
    • bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą
    • ograniczenie liczby ofiar podczas pożarów
  • 10:45 przerwa