23.02.2019r. Godz. 22:02Bieżące interwencje

Upały co najmniej do 14 sierpnia. Duże zagrożenie pożarami.

dodano: 7 sierpnia 2015 o 12:08 | ostatnia aktualizacja: 7 sierpnia 2015 o 16:08 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w dniach 7-8 sierpnia temperaturę do 38 st. C, w dniu 9 sierpnia temperaturę do 35 st. C i od 10 do 14 sierpnia temperaturę do 37st. C. Utrzymywanie się wysokich temperatur, brak opadów deszczu i silny wiatr będą sprzyjać powstawaniu i szybkiemu rozwojowi pożarów. Codziennie od 3 sierpnia podczas zdarzeń w naszym województwie zangażowanych jest w działaniach ponad 100 pojazdów ratowniczych i ponad 500. strażaków.

Upały co najmniej do 14 sierpnia. Duże zagrożenie pożarami.

Utrzymujące się wysokie temperatury przyczyniają się do powstania coraz większej liczby i coraz większych powierzchniowo pożarów obejmujących uprawy i lasy na Opolszczyźnie. 6 sierpnia w województwie opolskim odnotowaliśmy 43 pożary, co jest rekordem tego lata. Największe pożary obejmowały powierzchnię do 30 hektarów upraw i ściernisk. W takich zdarzeniach działania prowadziło nawet ponad 20 zastępów straży pożarnej.

Od połowy miesiąca widoczny jest stały wzrost liczby pożarów. Państwowa Straż Pożarna wprowadziła dodatkowe dyżury strażaków oraz w kilku jednostkach zwiększyła stany osobowe jednostek ratowniczych.

wykres (pożary – czerwony, miejscowe zagrożenia /inne działania ratownicze poza pożarami/ - niebieski)

Podstawową przyczyną pożarów jest działalność człowieka, umyślna bądź nie, więc tylko od nas zależy, czy te pożary powstaną.

Większość pożarów powstaje obecnie w uprawach, podczas prac rolnych. Przyczyną jest korzystanie z otwartego ognia (papierosy, zapałki), bądź brak należytej dbałości o sprzęt. Niesmarowane i przez to rozgrzewające się do wysokiej temperatury elementy maszyn rolniczych powodują zapalenie się obecnej wszędzie podczas żniw rozdrobnionej słomy. Stąd właśnie tak częste pożary podczas prac rolnych.

Duże zagrożenie pożarem występuje też w lasach. Na terenie Opolszczyzny jest obecnie trzeci, najwyższy stopień, zagrożenia pożarem. Wilgotność ścioły wynosi już tylko 10% i jeśli będzie niższa oraz utrzyma się przez kilka dni, to zostanie przez Lasy Państwowe wprowadzony zakaz wstępu do lasu.

Straż pożarna podczas działań ratowniczych współpracuje z Lasami Państwowymi. Z dostrzegalni pożarowych funkcjonujących na obszarach leśnych otrzymujemy precyzyjne informacje o pożarach nie tylko lasów, ale również pól. Lasy Państwowe na terenie naszego województwa wykorzystują do gaszenia pożarów samolot gaśniczy dromader i śmigłowiec, które podają wodę na pożar często jeszcze przed przyjazdem strażaków. Poza tym piloci z góry podają informację strażakom o froncie pożaru i kolejnych zarzewiach ognia. Jest to możliwe, gdyż część samochodów Państwowej Straży Pożarnej (tzw. pierwszy rzut i samochody operacyjne) wyposażona jest radiotelefony pracujące w paśmie Lasów Państwowych.

Podczas gaszenia upraw rolnych również wykorzystywane są statki powietrzne będące w dyspozycji Lasów Państwowych, szczególnie gdy zachodzi zagrożenie przeniesienia się pożaru na obszary leśne.

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP