12.12.2017r. Godz. 17:17Bieżące interwencje

Informacja w sprawie specjalistów ds. ratownictwa

dodano: 4 października 2017 o 13:10 | ostatnia aktualizacja: 4 października 2017 o 14:10 | kategoria: Inne

Informacja w sprawie specjalistów ds. ratownictwa w zakresie poszukiwania osób w terenie.

Informacja w sprawie specjalistów ds. ratownictwa

Działania poszukiwawcze osób zaginionych w terenie to zadanie które realizuje Policja. Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej jeżeli zachodzi taka konieczność wspomagają Policję w poszukiwaniach.
Na terenie województwa opolskiego w PSP na chwilę obecną nie funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza, jednak do końca 2017 roku gotowość osiągnie Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza „Brzeg” tworzona na bazie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Grodkowie.

Analiza działań poszukiwawczo - ratowniczych na terenie woj. opolskiego jaką przeprowadzono w roku 2015 wykazała potrzebę posiadania zespołu, który byłby w stanie profesjonalnie koordynować działaniami strażaków w poszukiwaniach na prośbę Policji.
Opolski Komendant Wojewódzki PSP po dokonaniu analizy posiadanego sprzętu i wyszkolenia podjął decyzję o powołaniu na specjalistów ds. ratownictwa 10 druhów z sekcji poszukiwawczo  - ratowniczej OSP Lipki. Wszystkie osoby po podpisaniu umowy o współpracy w akcjach ratowniczych otrzymały stosowne certyfikaty.

Opolski Komendant Wojewódzki PSP w roku 2016 tworząc Wojewódzką Brygadę Odwodową uwzględnił w jej strukturze zespół poszukiwawczy, którego sposób funkcjonowania określiły zasady funkcjonowania Zespołu Poszukiwawczego Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego. W skład zespołu poszukiwawczego po dokonaniu analizy wyszkolenia i posiadanego sprzętu weszły dwie sekcje poszukiwawczo – ratownicze utworzone na bazie: OSP Lipki oraz OSP Suchy Bór.

Zasady funkcjonowania Zespołu Poszukiwawczego Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego uwzględniały wnioski z działań poszukiwawczych dzięki czemu w chwili obecnej pomoc Policji w poszukiwaniu osób zaginionych w kategorii I jest realizowane na wysokim poziomie.

W sierpniu 2017 roku dokonano analizy funkcjonowania zespołu poszukiwawczego Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego w której pozytywnie oceniono funkcjonowanie zespołu, w związku z tym 31 sierpnia 2017 roku nastąpiło wypowiedzenie przez Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP 10 umów ze specjalistami ds. ratownictwa. Należy podkreślić, że w chwili obecnej 9 z tych osób działa w ramach ww. utworzonego z jednostek OSP zespołu poszukiwawczego.

Opracował:
kpt. Łukasz Olejnik