17.02.2019r. Godz. 10:39Najnowsze interwencje

Inspekcja gotowości operacyjnej pododziałów odwodu operacyjnego

dodano: 20 grudnia 2016 o 13:12 | ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2016 o 17:12 | kategoria: Ćwiczenia

W dniu 19 grudnia 2016 roku na terenie Opola, w obiekcie należącym do PGE Elektrowni Opole, przeprowadzono inspekcję gotowości operacyjnej sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego z terenu województwa opolskiego w postaci I Kompanii gaśniczej Opole oraz Plutonu logistycznego Opole. Do zorganizowania łączności na miejscu działań i transmisji danych zastosowano kompanijny samochód dowodzenia i łączności.

Inspekcja gotowości operacyjnej pododziałów odwodu operacyjnego

Podczas inspekcji sprawdzono stan wyposażenia oraz umiejętności strażaków, doskonalono umiejętności w zakresie dysponowania i organizacji wyjazdu sił i środków w ramach odwodu operacyjnego Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, sprawdzono umiejętności współpracy dyżurnych stanowisk kierowania poziomu wojewódzkiego i powiatowego, przećwiczono praktycznie metody przesyłania wody na duże odległości. Dodatkowym elementem było sprawdzenie możliwości zapewnienia wsparcia logistycznego podczas długotrwałych działań Państwowej Straży Pożarnej lub prowadzonych w trudnych warunkach atmosferycznych. Zadysponowany Pluton Logistyczny COO Opole zorganizował doraźne miejsce do ogrzania się dla strażaków biorących udział w ćwiczeniach oraz zapewnił ciepły posiłek i gorące napoje.

Założenie do inspekcji gotowości operacyjnej:

  • zapewnienie ciągłości podawania środków gaśniczych przy wydatku wodnym w ilości 3x3500 l/min. przez 30 minut z przenośnych działek wodnych plutonu typu D,
  • zorganizowanie stanowiska do poboru wody z akwenu kamionka Groszowice w punkcie oznaczonym współrzędnymi geograficznymi,
  • zorganizowanie dostarczania wody z punktu czerpania oddalonego o 2,1 km od miejsca działań,
  • zorganizowanie mobilnego stanowiska kierowania na potrzeby sztabu dla kierującego działeniem ratowniczym,
  • zorganizowanie łączności radiowej i uruchomienie wyniesionego stanowiska pracy dla informatycznego systemu wspomagania dowodzenia na potrzeby kierującego działaniem działań ratowniczym.

mapa sytuacyjna

Kompania przygotowała natarcie w postaci rozwinięcia trzech działek wodno pianowych o wydajności 3500 l/min każde. W celu zasilania wodą sprawiono jedną linię wężową W-110 z samochodu wężowego na odległość 2,1 km oraz zastosowano równoległe dowożenie wody ciężkimi samochodami gaśniczymi. W punkcie czerpania wody ustawiono dwie pompy wysokiej wydajności w celu zasilenia linii wężowej oraz napełniania pojazdów pożarniczych. Przygotowane założenie pokazało realne możliwości wykorzystania kompanii gaśniczej oraz czasów sprawiania poszczególnych elementów linii i sprzętu będącego na jej wyposażeniu.

Na zakończenie ćwiczeń prowadzonych w niekorzystnych warunkach atmosferycznych na strażaków czekała ciepła grochówka oraz gorące napoje zapewnione przez Pluton logistyczny COO Opole. W ocenie inspekcji brali udział przedstawiciele komendanta wojewódzkiego PSP w Opolu.

 

Autor: WR PSP w Opolu
Zdjęcia: WR PSP w Opolu, sekc. Łukasz Nowak - KM PSP w Opolu