18.10.2017r. Godz. 11:21Bieżące interwencje

IV warsztaty ratownicze dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych - zapowiedź

dodano: 15 czerwca 2016 o 15:06 | ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2016 o 14:06 | kategoria: Szkolenia

16 czerwca w komendzie wojewódzkiej PSP w Opolu (ul. Budowlanych 1, sala gimnastyczna i boisko) odbędzie się czwarta już edycja warsztatów ratowniczych dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty te wpisują się w ogólnopolską akcję "Bezpieczne Wakacje 2016". W warsztatach wezmą udział 24 drużyny (120. uczniów z opiekunami) z 18. szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa.

IV warsztaty ratownicze dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych - zapowiedź

Każda ze szkół wystawia reprezentację składającą się z 4. uczniów i opiekuna. Współorganizatorami warsztatów są Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Kuratorium Oświaty w Opolu, Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, Oddział Wojewódzki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu, Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Tauron Dystrybucja SA Oddział w Opolu.

Warsztaty będą miały charakter szkoleniowy, pozbawiony elementów rywalizacji pomiędzy uczestnikami, bez zajmowania miejsc. Zajęcia składać się będą z wykładów, pokazów i ćwiczeń praktycznych prawidłowego zachowania się młodzieży na wypadek różnych zagrożeń. Zasadnicze cele szkoleniowe organizacji warsztatów ratowniczych to:

• propagowanie prawidłowych zachowań młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach,
  • zapoznanie młodzieży z podstawowymi zasadami zachowania się podczas wypadku drogowego,
  • rozszerzenie wiedzy uczniów na temat uczestnictwa w ruchu drogowym (piesi, rowerzyści, kierowcy),
  • propagowanie ochrony przeciwpożarowej,
  • zapoznanie młodzieży z zasadami bezpiecznych zachowań nad wodą,
  • poprawa bezpieczeństwa młodzieży,
  • kształtowanie prawidłowych zachowań i umiejętności pracy w grupie,
  • doskonalenie umiejętności jazdy w sytuacjach trudnych (dla osób posiadających prawo jazdy - troleje),
  • przedstawienie zagrożeń związanych z kierowaniem pojazdów po spożyciu alkoholu.

Plan warsztatów:

• 9:00 przywitanie uczestników i gości przez gospodarzy i organizatorów
  • 9:10 omówienie organizacji warsztatów
  • 9:45 ćwiczenia na 4. stanowiskach i równolegle dla drugiej grupy wykłady
  • 10:45 przerwa i zmiana grup
  • 11:00 ćwiczenia na 4. stanowiskach i równolegle dla drugiej grupy wykłady
  • 12:10 pokazy
    • ratownictwo wodne - WOPR
    • pokaz pożaru w makiecie budynku i pokaz gaszenia oleju - PSP
    • prezentacja policyjnego ambulansu technicznego - Policja
    • troleje i autogogle - WORD, Policja
  • 13:30 podsumowanie i wręczenie certyfikatów przez komendanta wojewódzkiego i przedstawiciela urzędu marszałkowskiego