10.12.2018r. Godz. 22:40Bieżące interwencje

Już za dwa dni mikołajki. Czy Twój prezent może uratować życie?

dodano: 4 grudnia 2015 o 08:12 | ostatnia aktualizacja: 11 maja 2016 o 13:05 | kategoria: Zapobieganie

Podczas jesieni i zimy 2015 roku w Polsce czad zabił już 9 osób a 430 zostało hospitalizowanych. Zatrucie czadem jest bardzo niebezpieczne: człowiek ginie zasypiając nieświadomy zagrożenia. Nawet jeśli zatrucie nie jest śmiertelne, to niedotlenione narządy obumierają, więc nie wszyscy wracają do pełnej sprawności. Dlatego w prezencie mikołajkowym kup bliskim i zamontuj czujnik czadu!

Już za dwa dni mikołajki. Czy Twój prezent może uratować życie?

Na terenie Opolszczyzny Państwowa Straż Pożarna odnotowała już 16 zatruć czadem. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Liczba ofiar z roku na rok maleje dzięki naszym kampaniom Nie dla czadu, Czadowe domy, Zgaś ryzyko prowadzonych przy wsparciu prasy oraz znanych postaci takich jak aktorzy Piotr Fronczewski i Adam Ferency, fotograf Lidia Popiel, czy łyżwiarz szybki Zbigniew Bródka. Dzięki temu wzrasta świadomość zagrożenia i jego przyczyn, więc ludzie kupują czujniki czadu, które są strażnikiem naszego bezpieczeństwa. Wymieniają też stare ogrzewacze przepływowe na urządzenie z zamkniętą komorą spalania lub czujnikiem ciągu kominowego, nie zaklejają wentylacji, serwisują ogrzewacze i kotły, zlecają czyszczenie kominów i kanałów wentylacyjnych ...

Obecnie coraz więcej zgłoszeń otrzymujemy w związku z zadziałaniem czujnika tlenku węgla, co cieszy. Nawet jeśli będziemy czyścić przewody kominowe i dbać o sprzęt, to zatrucie jest możliwe. Są przypadki podłączania kominków do kanałów wentylacyjnych w budynkach wielorodzinnych i dochodzi do zatruć w mieszkaniach, gdzie nie ma żadnych urządzeń, w których występuje spalanie. Może też dojść do uszkodzenia kanału spalinowego lub jego zatkania w różny sposób. Dlatego montaż czujnika czadu to dla nas ostatnia deska ratunku, swoiste "koło ratunkowe", w które musi być wyposażona każda łódź. Czujka czadu to nieodzowne rozwiązanie w każdym mieszkaniu, w którym w piecach, kotłach, kominkach spalamy węgiel, koks, drewno, olej opałowy, czy gaz. Zabezpieczenie tanie, gdyż koszt jego zakupu zaczyna się od około 60 złotych. Żywotność czujnika to minimum 3 lata, więc miesięcznie ze swojej pensji inwestujemy w bezpieczeństwo tylko … uwaga 1,70 zł!

zatrucia w województwie opolskim

Publikacja w oparciu o założenia programu Nie dla czadu i Zgaś ryzyko.

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk