16.02.2019r. Godz. 12:13Bieżące interwencje

Licytacja dla WOŚP: poczuj się jak prawdziwy strażak!

dodano: 11 stycznia 2014 o 19:01 | ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2014 o 12:01 | kategoria: Wydarzenia

Opolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Opolu nadbrygadier Karol Stępień przekazał na licytację: przejście w pełnym wyposażeniu strażaka przez najnowocześniejszą w straży pożarnej w Polsce treningową komorę dymową. Aukcja już jest aktywna na Allegro. Informacja o aukcji została przekazana dzięki Telewizji Polskiej najpierw w piątek w Kurierze Opolskim a następnie w TVP2 w niedzielę o godzinie 12:00 podczas transmisji z placu przy centrum wystawienniczo-kongresowym w Opolu.

Licytacja dla WOŚP: poczuj się jak prawdziwy strażak!

Komora kosztowała ponad milion złotych. Będzie oddana do użytku 7. lutego br. przy okazji narady rocznej kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej województwa opolskiego. Komora znajduje się w komendzie wojewódzkiej PSP w Opolu. Licytacja trwa dwa tygodnie, więc zakończy się w przededniu otwarcia obiektu.

Treningowa komora dymowa to ciąg klatek i rur z wąskimi przejściami w ścianach, w suficie, w podłodze. Składa się ze stref, z których jedna jest w pełni zadymiona a w kolejnej panuje wysoka temperatura generowa przez promiennik (ok. 90 stopni C). Jest ciemno, błyskają światła, słychać krzyki, trzaski. Komora symuluje warunki pożaru i trudne przejścia pomiędzy pomieszczeniami w budynku objętym pożarem. Strażak ma ją pokonać w pełnym specjalnym umundurowaniu z aparatem powietrznym. Całość, ubranie i sprzęt, waży blisko 20 kilogramów. Przejście jest zdalnie monitorowane przy pomocy wielu czujników i kamer, w tym czujników w podłodze i kamerę termowizyjną. Kamera termowizyjna służy do kontroli strażaka w pomieszczeniu zadymionym. Osoba przechodząca komorę ma zdalnie monitorowane czynności życiowe w celu zapewnienia jej maksimum bezpieczeństwa. Obraz ze wszystkich kamer i stan pulsu jest rejestrowany.

Ciężar sprzętu, wysiłek fizyczny w połączeniu ze stresem, zerową widocznością, wąskimi przejściami powoduje, że osoba, która zdecyduje się na przejście przez trenażer musi być pełnoletnia, mieć dobry stan zdrowia i kondycję fizyczną. Wobec czego warunkiem wejścia do komory będzie przedstawienie zaświadczenia o stanie zdrowia i przejście, tak jak każdy strażak, toru wysiłkowego (drabina, młot, rowerek, bieżnia). Ewentualnie, gdy będą problemy z korzystaniem ze sprzętu ochrony dróg oddechowych, to zrezygnujemy z aparatu powietrznego, pełnego zadymienia i obniżymy temperaturę. Całość jest sterowana komputerowo, więc poszczególne parametry można dokładnie określić. 

Zapewniamy na czas przejścia: ubranie specjalne strażaka, buty specjalne strażaka, hełm strażacki, kominiarką, rękawice specjalne, aparat powietrzny, latarkę, radiotelefon. 

Życzymy powodzenia w licytacji. Siema!

Link do aukcji

bryg. Adam Janiuk
rzecznik prasowy OKW PSP w Opolu
tel. 660 468 107