23.10.2017r. Godz. 09:51Bieżące interwencje

Międzynarodowa konferencja Ratownictwo specjalistyczne w obronie cywilnej

dodano: 29 września 2015 o 13:09 | ostatnia aktualizacja: 29 września 2015 o 13:09 | kategoria: Szkolenia

W dniach 16-19 września 2015 r Komenda Powiatowa PSP w Brzegu zorganizowała w ramach wymiany ekspertów Unii Europejskiej międzynarodową konferencje pt. „Ratownictwo specjalistyczne w systemie obrony cywilnej”. W konferencji udział brali strażacy z Niemiec, Francji, Portugalii, Czech i Polski.

Międzynarodowa konferencja Ratownictwo specjalistyczne w obronie cywilnej

W dniu 16 września konferencję otworzył z-ca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Marek Matczak, następnie prelegenci z ramienia Komendy Głównej PSP, Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu oraz Komendy Powiatowej PSP w Brzegu przedstawili sposób organizacji ratownictwa specjalistycznego w Polsce na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym. Kolejny blok konferencji stanowiły prezentacje przedstawicieli służb ratowniczych dotyczące sposobu organizacji ratownictwa specjalistycznego w Niemczech, Francji, Portugalii i Czechach.

17 września uczestnicy konferencji spotkali się z Opolskim Komendantem Wojewódzkim nadbryg. Karolem Stępniem, który zapoznał przybyłych gości ze sposobem funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej na terenie województwa opolskiego. Tego samego dnia odbyła się wizyta techniczna w funkcjonującej w ramach struktur Komendy Miejskiej w Opolu SGRW-N „Opole”. Po powrocie do Brzegu uczestnikom konferencji zaprezentowana została SGRT „Brzeg”.

W kolejnym dniu konferencji uczestnicy odwiedzili Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie, gdzie zaprezentowany został system szkolenia strażaków w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem szkoleń z zakresu ratownictwa specjalistycznego.

19 września odbyła się wizyta techniczna w Komendzie Powiatowej PSP w Kędzierzynie-Koźlu podczas której uczestnicy zapoznali się z wyposażeniem i zasadami funkcjonowania SGRCHem – Eko „Kędzierzyn-Koźle”.

Tego samego dnia, po powrocie do Brzegu odbyło się podsumowanie konferencji, podczas którego z-ca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Marek Matczak wręczył certyfikaty wszystkim uczestnikom.

Opracowanie i zdjęcia:
kpt. Jacek Nowakowski