24.02.2019r. Godz. 02:20Bieżące interwencje

Miś Ratownik

dodano: 14 czerwca 2013 o 15:06 | ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2014 o 15:01 | kategoria: Wydarzenia

Wydaje się oczywiste, że praca strażaka opiera się na ratowaniu życia, zdrowia oraz mienia poszkodowanych. Dbanie o bezpieczeństwo własne i osób uczestniczących w trudnych wydarzeniach jest na pewno priorytetem, ale poza technicznym wykonywaniem czynności ratunkowych, strażacy starają się zauważać również to, co przeżywają ludzie w takich sytuacjach. Często są to silne emocje – strach, złość, bezradność.

Miś Ratownik

Wsparcie psychiczne osób uczestniczących w działaniach ratowniczych to wszelkie działania mające na celu zminimalizowanie negatywnych skutków doświadczanej sytuacji. Nawiązanie i utrzymywanie kontaktu z poszkodowanymi, odrobina empatii pozwalają zbudować zaufanie do ratowników oraz dają uczestniczącym w zdarzeniu osobom minimalne poczucie kontroli nad nieprzewidywalną sytuacją, co zwiększa gotowość do współpracy z ratownikiem.

Na wsparcie psychiczne składają się trzy obszary oddziaływania – wsparcie informacyjne (np. przekazanie informacji o tym, co się dzieje z bliskim poszkodowanych, informacji dla rodziny o zdarzeniu), praktyczne (proste czynności, które można wykonać na prośbę poszkodowanego, np. poprzez podanie telefonu, umożliwienie skontaktowania się z rodziną) i emocjonalne (łagodzenie silnych, emocji np. paraliżującego strachu, smutku, czy przygnębienia, towarzyszenie w przeżywaniu tych emocji).

Jednak to sytuacje, w których poszkodowane są dzieci, zawsze najbardziej poruszają strażaków. Przeżycie przez dziecko wypadku, pożaru czy innej katastrofy zmienia jego postrzeganie świata, który może stać się dla niego miejscem nieprzewidywalnym, niebezpiecznym, nieznajomym.

Strażacy z dużym zaangażowaniem starają się wspierać maluchy, które, ze względu na swój wiek, nie mają jeszcze wykształconych mechanizmów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Małe dziecko, aby poczuć się bezpiecznie, potrzebuje bliskości osoby dorosłej, pogłaskania po głowie, przytulenia. Najlepiej kiedy to poczucie bezpieczeństwa mogą dać rodzice, ale w sytuacji kiedy np. opiekunowie sami wymagają pomocy, zadanie to spoczywa na ratownikach.

Dużą pomocą dla dzieci w takich kryzysowych sytuacjach jest Miś Ratownik – czyli po prostu maskotka, którą ratownicy wożą ze sobą w wozach bojowych. Pozwala ona szybciej i łatwiej nawiązać kontakt z dzieckiem, jak również odwrócić jego uwagę od zdarzenia, w którym się znalazło. Nie ma potrzeby, żeby dziecko śledziło przebieg akcji, wręcz przeciwnie - im szybciej oderwiemy jego myśli od tego, co trudne, tym lepiej będzie sobie z taką sytuacją radzić.

Miś staje się uosobieniem domowego ciepła, czułości, czyli tego wszystkiego, czego dziecko w tym momencie może potrzebować. Odpowiednio duża maskotka pozwala dziecku się do niej przytulić, dając bliskość i ciepło, które są tak ważne dla poczucia bezpieczeństwa. Dziecko może na prośbę strażaka zaopiekować się misiem – dzięki temu nie zwraca uwagi na nieprzyjazne otoczenie. Zabawka może pomóc dziecku się wyciszyć, przełamać nieśmiałość w kontakcie z ratownikiem – może być „pośrednikiem” w rozmowie ze strażakiem, który często musi udzielić również pomocy medycznej poszkodowanemu maluchowi. Małe dziecko odpowiadając na pytania o to, jak miś się czuje, będzie mówiło o sobie – przenosząc swoje przeżycia i odczucia na maskotkę. „Oswojenie” czynności medycznych, może polegać również na pokazaniu ich przebiegu w pierwszej kolejności na maskotce.

Otrzymane na miejscu zdarzenia maskotki pomagają dzieciom w radzeniu sobie z powrotem do normalnego funkcjonowania już po powrocie do domu. Miś traktowany jest jako ktoś, kto w trudnej sytuacji dał dziecku poczucie bezpieczeństwa – był tym pozytywnym elementem nieprzyjemnego doświadczenia. W związku z tym rola zabawek, które dzieci mogą otrzymywać od ratowników, często w bardzo trudnych czy wręcz traumatycznych sytuacjach, jest nie do przecenienia.

 

mgr Katarzyna Moch
psycholog
KW PSP Opole

Zdjęcie i publikacja bryg. Adam Janiuk
rzecznik OKW PSP