24.02.2019r. Godz. 01:44Bieżące interwencje

Narada roczna PSP województwa opolskiego - zapowiedź

dodano: 25 stycznia 2013 o 13:01 | ostatnia aktualizacja: 25 stycznia 2013 o 15:01 | kategoria: Wydarzenia

Informuję, że narada roczna podsumowująca działalność Państwowej Straży Pożarnej województwa opolskiego odbędzie się 25.01.2013 w budynku Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu ul. Budowlanych 1.

Narada roczna PSP województwa opolskiego - zapowiedź

O godz. 12:00 będzie miała miejsce prezentacja sprzętu ratowniczego, który wszedł na wyposażenie jednostek w 2012 roku. Po prezentacji sprzętu przewidujemy 10 minut dla prasy. Rozpoczęcie właściwej narady to godz. 12:20.
Na naradzie będzie wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy i komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Zaproszeni zostali między innymi wojewoda opolski i marszałek województwa.

Rok 2012 jest dla nas o tyle znaczący, że właśnie w ubiegłym roku uregulowaliśmy z zarządcą autostrady sporne kwestie dotyczące działań ratowniczych, wypracowaliśmy wzorzec planu działań ratowniczych dla autostrad płatnych, przeprowadziliśmy szereg działań prewencyjnych i medialnych, które przyczynią się do ograniczenia liczby i skali zdarzeń. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy szkolenia dla większości strażaków PSP i części OSP, dzięki którym lądowanie śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jest możliwe w trudnych warunkach terenowych w dzień i w nocy. W grudniu przeprowadziliśmy optymalizację jednostek specjalistycznych, co będzie skutkowało utworzeniem w województwie opolskim dodatkowej grupy chemicznej na bazie KM Opole, grupy wysokościowej na bazie KP w Nysie i grupy poszukiwawczej na bazie KP w Brzegu oraz zmianami w zakresie funkcjonowania grup wodno-nurkowych na Opolszczyźnie. Przewodniczyliśmy (2 lata) grupie roboczej ds. przeciwdziałania katastrofom, awariom i klęskom żywiołowym Polsko-Czeskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej. Podczas przewodnictwa przeprowadziliśmy działania, dzięki którym obywatele Polski i Czech mogą czuć się bezpieczniej. W ubiegłym roku borykaliśmy się niestety z problemami finansowymi.

Rok 2013 to szereg wyzwań. Przełom roku 2012 i 2013 obfitował w tragiczne zdarzenia: pożary, wypadki komunikacyjne, zatrucia śmiertelne czadem ... Dlatego nadal będziemy prowadzić działania zapobiegawcze, czyli kontrolno-rozpoznawcze, ale też medialne uświadamiające społeczeństwu zagrożenia. Rozpoczniemy wdrażanie nowego planu sieci jednostek ratownictwa specjalistycznego oraz nowych zasad organizacji ratownictwa specjalistycznego. Będziemy współdziałać w zakresie tworzenia niezawodnego i sprawnego systemu powiadamiania ratunkowego a także szkolić strażaków i modernizować sprzęt specjalistyczny, aby skuteczniej i bezpieczniej prowadzić działania ratowniczo-gaśnicze. W 2013 roku rozpoczniemy termomodernizację naszych obiektów, aby obniżyć koszty funkcjonowania.

Załączniki:

prezentacja multimedialna w pdf

wykaz kupionych w 2012 roku pojazdów i kontenerów dla PSP i OSP

Autor: bryg. Adam Janiuk rzecznik prasowy OKW PSP