21.10.2017r. Godz. 08:52Bieżące interwencje

Nawałnica nad Opolszczyzną

dodano: 30 lipca 2013 o 09:07 | ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2013 o 08:08 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

29 lipca br. o godzinie 22:00 dyspozytor stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Nysie przyjął z Prusinowic w gminie Pakosławice pierwsze zgłoszenie związane z nawałnicą, która nadciągnęła nad nasze województwo. Od tego momentu do godziny 6:00 następnego dnia, średnio co 5 minut, przyjmowaliśmy zgłoszenia o połamanych drzewach tarasujących drogi, ale także o zerwanych liniach energetycznych, uszkodzonych dachach budynków, konarach i drzewach na zaparkowanych pojazdach i pożarach transformatorów. Szczęśliwie w żadnym przypadku nie odnotowaliśmy poszkodowanych ludzi.

Nawałnica nad Opolszczyzną

Do godziny 10:00 kolejnego dnia, czyli 30 lipca br., odnotowaliśmy w naszej ewidencji 106 zgłoszeń związanych z silnymi wiatrami. Strażacy, którzy byli dysponowani do usuwania konarów z dróg, zgłaszali do stanowisk kierowania, że po drodze do miejsca zdarzenia kilkakrotnie musieli zatrzymywać się, aby usuwać kolejne konary drzew i całe drzewa, więc rzeczywista liczba przypadków zatarasowania dróg będzie kilkakrotnie wyższa a czas dotarcia do zgłaszanego zdarzenia wydłużył się.

Najwięcej zdarzeń odnotowaliśmy w powiecie nyskim - 34. Między innymi w Sarnowicach gm. Otmuchów około godziny 22:00 wiatr powalił trzy drzewa na cztery domki kempingowe i samochód osobowy. Nikt nie został poszkodowany. Blisko sześciogodzinne działania czternastu strażaków z jednostek OSP Otmuchów i Wójcice polegały na usunięciu powalonych drzew i częściowej rozbiorce budynków. Natomiast o godzinie 22:40 w Rzymianach gm. Pakosławice drzewo przewróciło się na dom zrywając linię energetyczną i częściowo niszcząc dach. Strażacy z jednostki OSP Rzymiany przesunęli zerwaną linię energetyczną, usunęli drzewo i zabezpieczyli dach folią. Działania trwały blisko 3 godziny.

W powiecie brzeskim 29 zgłoszeń dotyczyło przede wszystkim usuwania konarów drzew z dróg oraz z zaparkowanych pojazdów. Strażacy udrażniali między innymi drogę krajową 94 oraz drogi wojewódzkie 458 i 460.

Z terenu powiatu opolskiego przyjęliśmy 25 zgłoszeń związanych z silnymi wiatrami. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło o 23:25 w Opolu przy ulicy Partyzanckiej, gdzie złamane zostało pokaźnych rozmiarów drzewo, które upadając uszkodziło dach budynku, linię niskiego napięcia oraz ogrodzenie posesji. Działania prowadziło dziewięciu strażaków z JRG nr 2 w Opolu z użyciem dwóch pojazdów ratowniczo-gaśniczych i samochodu-drabiny. Odłączono zasilanie linii energetycznej a z użyciem drabiny i pilarek usunięto gałęzie z dachu i powalone drzewo oparte o ogrodzenie. Działania trwały półtorej godziny.

Ponadto odnotowaliśmy 8 zgłoszeń z powiatu namysłowskiego, 7 z prudnickiego i po jednym z powiatu strzeleckiego, krapkowickiego i oleskiego.

Do stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej nadal spływają zgłoszenia będące skutkiem nocnej nawałnicy. Obecnie w siedmiu miejscach województwa trwają działania związane z usuwaniem skutków silnego wiatru.

Na załączonej mapce podane są miejsca działań ratowniczych. Ze względu na skalę niektóre symbole pokrywają się. Mapka jest przygotowana z wykorzystaniem narzędzi z naszego portalu. Każdy może w prosty sposób uzyskać informacje o liczbie lub miejscu zdarzeń, do których dysponowane są zastępy straży pożarnej. Zapraszam do korzystania z tego mechanizmu http://psp.opole.pl/baza-interwencji/historia/

bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP w Opolu