21.10.2017r. Godz. 08:49Bieżące interwencje

Nawałnica w województwie opolskim

dodano: 28 maja 2014 o 14:05 | ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2014 o 15:06 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

Od 27 maja br. do dzisiaj do godziny 12:00 Państwowa Straż Pożarna przyjęła 137 zgłoszeń związanych z gwałtownymi i intensywnymi opadami deszczu, gradu oraz silnym wiatrem na terenie naszego województwa. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na południu województwa w powiecie nyskim i głubczyckim.

Nawałnica w województwie opolskim

W powiecie nyskim wezbranie wód opadowych miało swój początek w Konradowie po przejściu nawałnicy połączonej z silnymi opadami gradu. Wystąpiła rzeczka Starynka i Biała Głuchołaska a woda skierowała się do Głuchołaz i Gierałcic. Poziom wody wynosił mijscami do 1 metra. Na miejscu działania prowadziło 18 zastępów PSP i OSP w sile 90 strażaków. Wykorzystane zostały między innymi pompy wysokiej wydajności oraz samochód wężowy. Działania w głównej mierze polegały na wypompowywaniu wody z zalanych posesji oraz piwnic w budynkach mieszkalnych, pomocy mieszkańcom w usuwaniu skutków ulewy i gradobicia.

Wstępne zniszczenia w miejscowości Konradów, Biskupów i Głuchołazy:

• zalane 63 posesje (partery budynków, ogrody, piwnice), w tym jeden sklep usługowy,
  • zalany i przemieszczony samochód osobowy,
  • zniszczeniu i uszkodzeniu została infrastruktura drogowa, podmyta droga powiatowa i wojewódzka do Zlatych Hor, przepusty i wyjazdy do budynków, osunięte skarpy, instalacja średniego napięcia przechodząca pod drogą, uszkodzona kanalizacja w całej miejscowości,
  • ulice podmyte na głębokość ok. 2 m, miejscami uszkodzona kanalizacja oraz podjazdy, przejazdy oraz mostki dojazdowe do posesji,
  • podmyte zostały tory kolejowe.

Działania na terenie całego województwa w głównej mierze polegały na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych i w 25. przypadkach usuwaniu powalonych drzew oraz konarów z dróg. Łącznie w działaniach na terenie województwa opolskiego zaangażowanych było 181 zastępów straży pożarnej w sumie ok. 771 strażaków.

Obecnie w gminie Głuchołazy trwają jeszcze prace zabezpieczające przepusty, budynki i udzielana jest pomoc osobom poszkodowanym w wyniku opadów deszczu. Na miejscu zdarzenia obecnie działania prowadzą strażacy PSP z sąsiednich powiatów. W środę od rana do popołudnia nadzorował działania opolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień i wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.

Opracowanie:
kpt. Krzysztof Letki