13.12.2017r. Godz. 20:02Bieżące interwencje

Obóz kondycyjny dla specjalistycznej grupy ratownictwa wodno–nurkowego Opole

dodano: 12 czerwca 2014 o 15:06 | ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2014 o 15:06 | kategoria: Ćwiczenia

W dniach od 24 maja do 7 czerwca 2014 roku w miejscowości Błaskowizna nad jeziorem Hańcza, zgodnie z rozkazem nr 6/2014 Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, miał miejsce obóz kondycyjny dla specjalistycznej grupy ratownictwa wodno–nurkowego centralnego odwodu operacyjnego „OPOLE”, w którego w skład wchodzą SGRW-N Nysa, SGRW-N Opole oraz SGRW-N Kędzierzyn–Koźle. Strażacy z tej grupy dysponowani są do działań ratowniczych na akwenach naszego województwa organizowanych przez Państwową Straż Pożarną oraz do działań poszukiwawczych organizowanych przez Policję.

Obóz kondycyjny dla specjalistycznej grupy ratownictwa wodno–nurkowego Opole

Podczas obozu kondycyjnego realizowane były następujące założenia szkoleniowe:

• ratownictwo powierzchniowe w zakresie podstawowym i specjalistycznym
  • prowadzenie poszukiwań podwodnych, metody, utrudnienia
  • sytuacje awaryjne podczas nurkowania w skafandrach suchych, utrata kabloliny, zaplątanie nurka, utrata kontaktu z dnem
  • nurkowania do głębokości 20 i 30 m, zamiana maski pełnej na maskę zapasową
  • prace podwodne, wydobywanie obiektów z dna, przemieszczanie po powierzchni
  • zwiad podwodny, szkic sytuacyjny, poręczowanie akwenu
  • techniki poszukiwań na dużym obszarze w znacznej odległości od brzegu
  • doskonalenie umiejętności poszukiwań podwodnych z wykorzystaniem łączności przewodowej.

W szkoleniu brało udział 27. strażaków z województwa opolskiego, którzy w procesie szkolenia doskonalili swoje umiejętności oraz kondycję. Nadzór nad prawidłowym przebiegiem zajęć sprawowali nurkowie instruktorzy mł. bryg. Mariusz Lewandowski z KW PSP Opole oraz st. asp. Piotr Nieckarz z KP PSP Nysa.

Kierujący pracami podwodnymi prowadzili szkolenie doskonalące w sześciu wachtach, które wzajemnie ubezpieczały nurkowania poszczególnych par płetwonurków. Nurkowanie w najgłębszym polskim jeziorze pozwoliło na poprawę umiejętności pływalności i asekuracji nurków oraz podniosło poziom bezpieczeństwa. Wszystkie zadania ujęte w planie szkolenia zostały w pełni zrealizowane.

Mam nadzieję, że kolejny obóz dla SGRWN Opole odbędzie się w równie atrakcyjnym miejscu.

Opracowanie i zdjęcia:
nurek instruktor Piotr Nieckarz