18.10.2017r. Godz. 11:21Bieżące interwencje

Ogólnopolskie Dni NATO - Opole razem z NATO

dodano: 8 lipca 2016 o 09:07 | ostatnia aktualizacja: 9 lipca 2016 o 14:07 | kategoria: Uroczystości

Prezentacja wojskowego i strażackiego sprzętu, celowanie z broni do celu, tor przeszkód dla psów z grup poszukiwawczych, dla dzieci celowanie z hydronetki do nalewaków, możliwość skorzystania z symulatora wypadków drogowych, występy artystów, lot balonem, to tylko część atrakcji, które będą towarzyszyły Szczytowi Nato 8 i 9 lipca na błoniach Politechniki Opolskiej w Opolu. Organizatorem pikniku jest wojewoda opolski.

Ogólnopolskie Dni NATO - Opole razem z NATO

„Ogólnopolskie Dni NATO. Opole razem z NATO” – pod takim hasłem już w ten weekend, przy ul. Mikołajczyka, odbędzie się impreza plenerowa dedykowana nie tylko miłośnikom militariów. W dwudniowym programie na uwagę zasługuje m.in. pokaz sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia Sił Zbrojnych RP oraz Panstwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych.

- Będzie można przez chwilę poczuć się jak prawdziwy żołnierz. Wejść do czołgu, spróbować swoich sił na strzelnicy, czy zjeść typowo wojskowe danie prawdziwą grochówkę – śmieje się Adrian Czubak, wojewoda opolski.

Na tym jednak nie koniec atrakcji. Będzie można również zobaczyć stare pojazdy strażackie, motocykle policyjne a nawet uczestniczyć w pokazie akcji poszukiwawczej strażackiej sekcji poszukiwawczej z psami. Najważniejszym punktem wydarzenia będą jednak transmisje ze szczytu NATO w Warszawie.

– Obok sceny, na której nie zabraknie ciekawych występów artystycznych, ustawimy telebim, z którego na bieżąco łączyć się będziemy ze stolicą – dodaje wojewoda.

Program udziału straży pożarnej w uroczystości obejmuje:

• prezentację starych pojazdów gaśniczych (8.07 16:00-19:00) i nowoczesnych pojazdów ratowniczo-gaśniczych i sprzętu (9.07 11:00-20:00) z KM PSP Opole i OSP Radomierowice, Bierdzany, Bierkowice, Łubniany, OSP Oddział Ratownictwa Wodnego Opole (9.07 15:00-19:00),
  • pokazy grupy wysokościowej z KM PSP Opole (8.07 18:00-20:00 i 9.07 13:00-15:00),
  • propagowanie bezpiecznych zachowań w ramach akcji „Zgaś ryzyko”, „Nie dla czadu”, ”Stop pożarom traw”, w tym możliwość przymierzenia specjalnego munduru strażaka z hełmem i aparatem powietrznym, prezentacja zjawisk pożarowych w budynku objętym pożarem i gaszenia palącego się oleju przygotowane przez Ośrodek Szkolenia KW PSP w Opolu i KM PSP Opole (8.07 14:00-17:00 i 9.07 11:00-15:00),
  • prezentację psów i wyposażenia oraz tor przeszkód dla psów przygotowane przez sekcje poszukiwawczo-ratownicze z OSP Suchy Bór (8.07 17:00-19:00) i OSP Lipki (9.07 17:00-19:00),
  • koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Łowkowice (9.07 15:00-16:00),
  • zabawy dla dzieci z użyciem hydronetek i nalewaków przygotowany przez OSP Gosławice (9.07 15:00-17:00).

Program dostępny jest w grafice oraz tutaj.

MON objęło piknik patronatem honorowym.

Opracowanie na podstawie materiałów OUW:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP