24.04.2019r. Godz. 10:15Bieżące interwencje

Opolski Komendant Wojewódzki PSP uzgodnił plan ratowniczy dla autostrady

dodano: 10 August 2012 o 17:08 | ostatnia aktualizacja: 10 August 2012 o 19:08 | kategoria: Inne

Po ponad dwóch miesiącach od uruchomienia autostrady płatnej 10 sierpnia 2012 roku Opolski Komendant Wojewódzki PSP uzgodnił przedstawiony mu plan ratowniczy dla autostrady A4 na opolskim odcinku. Plan wymaga jeszcze uzgodnienia z Opolskim Komendantem Policji.

Plan ratowniczy wymagany jest dla autostrady płatnej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących autostrad płatnych. Uzgodnienie wymagane było już na etapie projektowania autostrady płatnej, czyli w przypadku naszego odcinka autostrady, na etapie projektowania miejsc poboru opłat. Ze względu na brak najważniejszej regulacji, czyli sposobu wjazdu na autostradę, został on doraźnie uzgodniony na początku czerwca z operatorem miejsc poboru opłat. W uzgodnionym planie ratowniczym sposób wjazdu i zjazdu pojazdów straży pożarnej nie uległ zmianie.

Plan ratowniczy dla autostrady zawiera zadania i obowiązki zarządcy autostrady ważne z uwagi na prowadzenie działań ratowniczych na autostradzie, gdyż to właśnie zarządca autostrady, tak jak zarządca każdego innego obiektu i terenu, jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w tym obiekcie i na terenie oraz właściwego przygotowania ich do działań. Uruchomienie autostrady płatnej nie powinno wydłużyć czasu dotarcia podmiotów ratowniczych do zdarzeń dlatego tak istotna na etapie uzgodnień była kwestia wypracowania najdogodniejszego dla służb ratowniczych sposobu wjazdu na autostradę i zjazdu z niej. Ponadto istotne było wyraźne określenie zadań dla służb patrolowych, objazdów na wypadek wstrzymania ruchu oraz innych istotnych zagadnień wpływających na bezpieczeństwo podróżujących autostradą osób.

Uzgodniony dzisiaj przez Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP plan będzie stosowany od chwili podpisania przez wszystkie strony, tj. GDDKiA i komendanta wojewódzkiego Policji.

Opublikował:
bryg. Adam Janiuk
rzecznik prasowy OKW PSP
rzecznik@psp.opole.pl