17.12.2018r. Godz. 01:51Najnowsze interwencje

Ostrzeżenie o silnym wietrze

dodano: 31 marca 2015 o 14:03 | ostatnia aktualizacja: 1 kwietnia 2015 o 13:04 | kategoria: Zapobieganie

Od 30 marca do 2 kwietnia prognozowane są na terenie województwa opolskiego silne wiatry o prędkości w porywach do 90 km/h. 30 marca strażacy na Opolszczyźnie wyjeżdżali do 41. zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Uszkodzonych zostało 11 pojazdów, zerwany został dach budynku produkcyjnego, uszkodzona kalenica dachu budynku mieszkalnego, kiosk warzywny, linie energetyczne i telefoniczne ... W działanich brało udział ponad 80 pojazdów straży pożarnej i ponad 300. strażaków PSP i OSP. 31 marca w godzinach popołudniowych prędkość wiatru będzie rosła i w środku nocy uzyska wartośc maksymalną a następnie do rana jego prędkośc będzie maleć. Kolejnego dnia siła wiatru w podmuchach nie powinna przekroczyć 60 km/h. Będzie padać deszcz ze śniegiem i nastąpi spadek temperatury do 0°C.

Ostrzeżenie o silnym wietrze

Jak należy się postępować, gdy zauważamy wzrost prędkości wiatru?

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
3. Dokładnie zamknij okna i drzwi;
4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe;
5. Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, np. na zakupy (zabezpiecz minimalny zapas żywności);
6. Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;
7. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;
8. Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy;
10. Bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;
11. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku;
14. Unikaj otwartej przestrzeni.
15. Przed nasileniem wiatru zabezpiecz luźne elementy dachu, uzupełnij dachówki i podbitkę dachu.

Gdy jedziesz samochodem:
1. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku;
2. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej  nie  kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia).
3. Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli wichura Cię zaskoczy, a nie możesz schronić się w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe;
 4. Nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

ŚNIEŻYCE
Jeśli jesteś na zewnątrz budynku lub musisz wyjść pamiętaj
1. Ubierz się ciepło, najlepiej w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.
2. Nie wychodź na mróz głodny.
3. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)
4. Powiedz komuś (np. rodzinie)dokąd idziesz i oszacuj czas jaki ciebie nie będzie. Pamiętaj, że podczas śnieżycy chodzi się znacznie wolniej. W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki.

PAMIĘTAJ!
Kiedy warunki pogodowe są bardzo złe, starajmy się nie wychodzić na zewnątrz.
ZAWSZE, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji.

Opublikował:
bryg. Adam Janiuk