19.02.2019r. Godz. 10:05Bieżące interwencje

Petardy i fajerwerki ...

dodano: 31 grudnia 2012 o 14:12 | ostatnia aktualizacja: 2 stycznia 2013 o 22:01 | kategoria: Zapobieganie

Na przełomie roku dużym problemem dla służb ratowniczych są zdarzenia będące skutkiem niefrasobliwej zabawy petardami i fajerwerkami. Nieumiejętne obchodzenie się z nimi jest przyczyną wielu pożarów i obrażeń ciała. Jako podmiot wspierający Państwowe Ratownictwo Medyczne, przy niedostatku jego zasobów ratowniczych (np. ambulanse przy innych zdarzeniach), jesteśmy dysponowani do poważnych zranień i poparzeń zagrażających życiu. Należy jednak pamiętać, że zatrzymanie akcji serca, zranienia, czy poparzenia należy zgłaszać zgodnie z kompetencjami do właściwej służby, czyli na numer alarmowy 999. Gdy PRM nie jest w stanie wysłać swojego ambulansu, to dopiero wówczas kieruje prośbę o pomoc do dyspozytora straży pożarnej, uwzględniając zakres możliwości udzielanej pomocy przez strażaków (ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym). Natomiast na numer 998 do Państwowej Straży Pożarnej należy zgłaszać zdarzenia dotyczące podstawowych zadań ustawowych straży pożarnej.

Petardy i fajerwerki ...

Sylwester i początek Nowego Roku jest dla nas służbą jedną z najbardziej pracowitych i niebezpiecznych. Dlatego apelujemy o rozwagę.

Przy odpalaniu ogni sztucznych należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim róbmy to na trzeźwo. Nie należy odpalać fajerwerków w zamkniętym pomieszczeniu, z balkonu, w tłumie ludzi, czy w pobliżu obiektów, które mogą łatwo się zapalić. Głupotą należy nazwać odpalanie fajerwerków w bliskim sąsiedztwie stogów, stodół, budynków gospodarczych, na parkingu pełnym samochodów, czy przy stacji benzynowej  lub skierowanych w ludzi. Nie odpalajmy petard z ręki. Nie pozwalajmy też na to dzieciom – nigdy sobie tego nie wybaczymy. Jeśli lont się skończy a petarda nie wybuchnie, to nie sprawdzajmy dlaczego i nie próbujmy go ponownie podpalać. Nawet najdroższa raca nie jest tego warta ...

Przy zakupie prosimy o zwrócenie uwagi, czy fajerwerki mają instrukcję w języku polskim określającą zasady użycia, datę ważności, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, a także znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Brak jednego z ww. elementów może świadczyć o tym, że wyrób jest nielegalnie wprowadzony do sprzedaży, więc jest po prostu niebezpieczny.

Przypominamy również, że w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia. Nieprzestrzeganie zakazu jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Za naruszenie zakazu używania fajerwerków wprowadzanego przez wojewodę policjant i strażnik miejski mogą nałożyć karę w postaci mandatu do 500 zł.

Strażacy życzą dobrej i bezpiecznej zabawy. Sczęśliwego Nowego Roku!

Opracowanie: bryg. Adam Janiuk
rzecznik prasowy OKW PSP
rzecznik@psp.opole.pl