20.10.2018r. Godz. 11:14Bieżące interwencje

Piknik Niepodległościowy Służb Mundurowych woj. opolskiego

dodano: 6 października 2018 o 15:10 | ostatnia aktualizacja: 6 października 2018 o 16:10 | kategoria: Wydarzenia

Piknik Niepodległościowy Służb Mundurowych województwa opolskiego w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Piknik Niepodległościowy Służb Mundurowych woj. opolskiego

W dniu 6 października 2018 roku na Błoniach Politechniki Opolskiej  w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości Pan Wojewoda Opolski Adrian Czubak oraz Pani Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska zorganizowali wraz ze służbami Piknik Niepodległościowy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Pan Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

„W przeddzień 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zwracamy szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Bo wszyscy o tym wiemy, że o te bezpieczeństwo należy dbać na co dzień i do tego powołany jest szereg służb, których funkcjonariusze pełnią tę odpowiedzialną służbę” – zauważa wojewoda opolski Adrian Czubak.

„Dzisiaj chcemy Państwu pokazać jakie służby bronią naszej niepodległości, bezpieczeństwa oraz suwerenności. Tego, że każdy opolanin, każdy Polak ma komfort bezpiecznego życia” – komentuje wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Piknik rozpoczęła konferencja na Auli Politechniki Opolskiej dotycząca m.in. działań Rządu RP na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywateli; działań wojewody opolskiego w zakresie przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym i usuwania ich skutków czy prezentacji programów profilaktyczno-edukacyjnych wojewody opolskiego na rzecz poprawy bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży.

Podczas konferencji Opolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Krzysztof Kędryk przedstawił w swojej prezentacji sposób organizacji ochrony przeciwpożarowej na terenie woj. opolskiego.

Opolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Krzysztof Kędryk z rąk Pana Wojewody Opolskiego oraz Pani Wicewojewody otrzymał podziękowania dla wszystkich Strażaków Opolszczyzny za wzorową służbę dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu oraz dotychczasową współpracę i wsparcie w organizacji Pikniku Niepodległościowego Służb Mundurowych z województwa opolskiego w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Następnie po zakończeniu konferencji Wojewoda Opolski rozpoczął oficjalnie Piknik Niepodległościowy w ramach którego zorganizowano:

• Pokaz sprzętu i uzbrojenia Polskich Sił Zbrojnych.
  • Prezentację sprzętu i wyposażenia służb mundurowych działających na obszarze województwa.
  • Praktyczne pokazy, dynamiczne działania pododdziałów Policji i Służby Więziennej.
  • Pokaz ratownictwa technicznego przygotowane przez Państwową Straż Pożarną.
  • Pokaz gaszenia pożaru oleju jadalnego.
  • Pokazy jazdy kawaleryjskiej grupy rekonstrukcyjnej.
  • Wypiek chleba w wojskowej piekarni polowej, wojskowa grochówka.
  • Gry i zabawy dla dzieci.

Państwowa Straż Pożarna podczas pikniku przygotowała:

• Pokaz gaszenia pożaru samochodu osobowego połączony z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy,
  • Pokaz gaszenia oleju jadalnego połączony z instruktażem podczas którego zaprezentowano właściwy sposób gaszenia tego typu pożaru, kiedy ma on miejsce w naszym mieszkaniu.
  • Stanowisko z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego i sprzętu wysokościowego celem zaprezentowania specyfiki działania grup wysokościowych w ksrg. Chętni mogli spróbować sowich sił na drabince speleo.
  • Stanowisko przedstawiające szereg sprzętu wykorzystywanego na co dzień w pracy strażaków. Każda osoba mogła przymierzyć hełm strażacki, aparat powietrzny czy też sprawdzić jak ciężkie są narzędzia hydrauliczne wykorzystywane podczas zdarzeń na drogach.

Na każdym ze stanowisk Państwowej Straży Pożarnej byli obecni funkcjonariusze, którzy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania.

Opracował:
st. kpt. Łukasz Olejnik