19.10.2017r. Godz. 05:36Bieżące interwencje

Pluszaki w samochodach ratowniczych straży pożarnej

dodano: 10 stycznia 2014 o 16:01 | ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2014 o 21:01 | kategoria: Inne

Dużą pomocą dla dzieci w sytuacjach kryzysowych jest pluszak, którego strażacy wożą ze sobą w samochodach ratowniczychh. Pluszak pozwala szybciej i łatwiej nawiązać kontakt z dzieckiem oraz odwrócić jego uwagę od traumatycznej sytuacji, w której się znalazło. Nie ma potrzeby, żeby dziecko śledziło przebieg akcji, wręcz przeciwnie. Im szybciej oderwiemy jego myśli od tego, co trudne, tym lepiej będzie sobie z taką sytuacją radzić.

Pluszaki w samochodach ratowniczych straży pożarnej

Pluszak, zwany także Miś Ratownik (artykuł nt. Misia Ratownika), w trudnych sytuacjach jest uosobieniem domowego ciepła i bezpieczeństwa, czyli tego, czego dziecko w chwili zdarzenia potrzebuje. Przytulona maskotka daje bliskość i ciepło, które są tak ważne dla poczucia bezpieczeństwa. Dziecko może na prośbę strażaka zaopiekować się miśkiem, dzięki czemu nie zwraca uwagi na tragiczne otoczenie. Miś Ratownik pomoże dziecku się wyciszyć, przełamać nieśmiałość w kontakcie ze strażakiem lub innym ratownikiem. Małe dziecko odpowiadając na pytania o to, jak miś się czuje, będzie mówiło o sobie przenosząc swoje przeżycia i odczucia na maskotkę. Oswojenie z czynnościami medycznymi może polegać na pokazaniu ich przebiegu w pierwszej kolejności na pluszaku.

Strażacy województwa opolskiego otrzymują od kilku lat pluszaki z Domu Matki i Dziecka w Grudzicach, ale oczywiście wtedy, gdy Dom Matki i Dziecka otrzyma ich w nadmiarze. Najczęściej są przywożone do nas (zdjęcia z odwiedzin poniżej). Następnie z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu trafiają za pośrednictwem dowódców jednostek do samochodów ratowniczych w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. Przez ręce rzecznika Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przeszło już blisko dwieście pluszaków. Nikt tego nie liczy.

Pluszaki trafiają do wozów bojowych także od dorastających dzieci strażaków. Kilka miśków swojej córki w obiegłym roku przekazał do samochodów ratowniczych Opolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień.

Oczywiście nie zawsze są to miśki. Zdarzają się reniferki, kangurki i inne przytulaki. Są duże i małe. Bez względu na wielkość dzielnie pomagają strażakom podczas działań ratowniczych. Otrzymane na miejscu zdarzenia maskotki pomagają dzieciom w radzeniu sobie z powrotem do normalnego funkcjonowania już po powrocie do domu. Miś traktowany jest jako ktoś, kto w trudnej sytuacji dał dziecku poczucie bezpieczeństwa – był pozytywnym elementem nieprzyjemnego doświadczenia. W związku z tym rola zabawek, które dzieci mogą otrzymywać od ratowników, często w bardzo trudnych, czy wręcz traumatycznych sytuacjach, jest nie do przecenienia.

bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP