24.04.2019r. Godz. 09:48Bieżące interwencje

Podsumowanie interwencji w okresie świątecznym

dodano: 28 December 2015 o 10:12 | ostatnia aktualizacja: 29 December 2015 o 07:12 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

Wiosenna aura, czyli wysokie jak na tę porę roku temperatury powietrza, sucha nawierzchnia dróg, brak mgieł oraz wydłużony o niedzielę powrót ze świąt przekładają się na zdecydowane zmniejszenie liczby interwencji straży pożarnej z Opolszczyzny podczas tegorocznych świąt. Odnotowaliśmy mniej wypadków drogowych, poszkodowanych w wypadkach, mniej pożarów i żadnego zatrucia tlenkiem węgla. Święta te, z naszego punktu widzenia, były najbezpieczniejszymi od kilku lat świętami.

Podsumowanie interwencji w okresie świątecznym

Statystycznie rzecz ujmując w dniach 24-27 grudnia 2015 roku łącznie odnotowaliśmy 54 wyjazdy do  zdarzeń w stosunku do 72. w 2014 i aż 123. w 2013 roku. Liczba osób poszkodowanych też uległa zmniejszeniu: w 2015 roku w pożarach ranna została 1. osoba a w miejscowych zagrożeniach 1. poniosła śmierć i 11. zostało rannych, w 2014 roku w pożarach ranna została jedna osoba, ale aż 16 rannych w miejscowych zagrożeniach, a w 2013 również jedna ranna w pożarach, ale aż 5 osób poniosło śmierć i 26 zostało rannych w miejscowych zagrożeniach. Szczegółowe porównanie liczby charakterystycznych zdarzeń, osób poszkodowanych, liczby zaangażowanych strażaków i pojazdów straży pożarnej w zestawieniach poniżej.

 

Liczba zdarzeń ogółem oraz w zakresie podstawowych zagrożeń:

zagrożenia/rok

2013

2014

2015

pożary

36

37

23

usuwanie skutków silnego wiatru

43

4

1

opady deszczu

0

1

0

zagrożenia chemiczne, w tym zdarzenia z tlenkiem węgla

4

3

0

zagrożenia ekologiczne

2

0

0

zagrożenia budowlane

4

0

0

zdarzenia drogowe

12

10

5

działania na obszarach wodnych

1

2

0

udzielanie pomocy medycznej przez strażaków

7

2

3

Uwaga: liczba zdarzeń drogowych i zatruć tlenkiem węgla obejmuje wyłącznie zdarzenia, do których byli dysponowani strażacy.


Zaangażowane w działaniach pojazdy PSP, OSP oraz strażacy PSP i OSP:

 

2013

2014

2015

liczba pojazdów PSP

129

90

68

liczba strażaków PSP

501

354

259

liczba pojazdów OSP

67

37

35

liczba strażaków OSP

367

221

188

 

Liczba osób poszkodowanych w zdarzeniach:

ofiary śmiertelne w pożarach

0

0

0

ranni w pożarach

1

1

1

ofiary śmiertelne w miejscowych zagrożeniach

4

0

1

  - w tym ofiary śmiertelne w wypadkach drogowych

2

0

0

  - w tym ofiary śmiertelne – zatrucie tlenkiem węgla

0

0

0

ranni w miejscowych zagrożeniach

27

16

11

  - w tym ranni w wypadkach drogowych

12

11

9

  - w tym ranni – zatrucie tlenkiem węgla

12

1

0

Uwaga: Liczba poszkodowanych obejmuje wyłącznie sytuację z miejsca zdarzenia, gdyż w statystyce Państwowej Straży Pożarnej nie uwzględnia się osób zgłaszających się bezpośrednio do szpitala lub tych, które zmarły w drodze do szpitala lub w szpitalu.


Jaka jest przyczyna spadku liczby pożarów?

Wysokie temperatury powietrza oznaczają, że nie dogrzewamy mieszkań i domów a to bezpośrednio przekłada się na mniejszą liczbą pożarów. Grzejniki elektryczne pracują z mniejszą mocą, więc jeśli nawet popełniamy błędy i blisko grzejników trzymamy materiały palne, to niska temperatura nie powoduje zapalenia się tych materiałów.

Mniej jest także pożarów sadz w kominie, czy pożarów konstrukcji dachu i stropu powstałych od instalacji dymowej. Wynika to z jednej strony (taką mamy nadzieję) ze stosowania się do obowiązku okresowego czyszczenia przewodów kominowych (przy paliwach stałych 4 razy do roku, przy paliwach ciekłych i gazowych 2 razy do roku, przewody wentylacyjne 1 raz do roku), ale też z dodatnich temperatur zewnętrznych i utrzymywania niższych temperatur w kotle/piecu. Utrzymywanie niższej temperatury w kominku, czy piecu oznacza niższą temperaturę kanału spalinowego a tego skutkiem będzie skraplanie wody w wychłodzonym kominie i tym samym gromadzenie się sadz w przewodzie kominowym. Jeśli teraz nastąpi duży spadek temperatury zewnętrznej i intensywniejsze palenie, to należy spodziewać się zapalenia się nagromadzonej sadzy w kominie. Zalecamy więc, zaraz przed prognozowanym spadkiem temperatur, umówienie wizyty kominiarza i sprawdzenie przewodu kominowego. Ustawodawca wskazuje częstotliwość czyszczenia przewodu kominowego, ale nie określa kiedy mamy go czyścić. Jeśli używamy pieca cały rok, to wówczas możemy czyszczenie zlecać w podobnych odstępach czasu, ale gdy wyłącznie w sezonie grzewczym, to należy robić to na zakończenie lub rozpoczęcie sezonu grzewczego a następnie wówczas, gdy będą prognozowane duże spadki temperatur zewnętrznych. Jeśli korzystamy z materiału palnego o zwiększonej wilgotności, to czyszczeń powinno być więcej. W przypadku spalania śmieci nie dosyć, że zanieczyszczamy środowisko i zmuszamy sąsiadów do wdychania toksycznych związków chemicznych, to powodujemy zwiększone gromadzenie się różnego pochodzenia sadz i zanieczyszczeń w przewodzie kominowym. Ważnym jest fakt, że zgodnie z prawem w przypadku domów jednorodzinnych, altanek itp. obiektów czyszczenie przewodów spalinowych i wentylacyjnych możemy wykonać samodzielnie, ale z zastrzeżeniem, że w przypadku pożaru możemy utracić odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia.

Powodem mniejszej liczby pożarów jest też zmiana źródła światła stosowanego w oświetleniu świątecznym. Typowe żarowe lampki choinkowe są wypierane przez oświetlenie diodowe, które wymaga niemal dziesięciokrotnie mniej energii a punkty świetlne (diody) nie nagrzewają się, dzięki czemu pożar od diody jest praktycznie niemożliwy. Nadmiernie nagrzewające się żarówki oświetlenia choinkowego doprowadzały do pożarów choinek i wyposażenia domów. Nadal jednak wada instalacji elektrycznej lub nieprawidłowe połączenie obwodów może spowodować iskrzenie, stopienie tworzywa i w konsekwencji pożar.

Zwyczaj zapalania świeczek w oknach też na szczęście przechodzi do historii a był bezpośrednią przyczyną szybko rozwijających się pożarów i w konsekwencji śmierci w ogniu. Niestety od czasu do czasu słychać jeszcze niepokojące komunikaty o uczczeniu jakiegoś ważnego dla nas święta przez zapalanie świeczek w oknie. Jest to niedopuszczalne: zapalenie się firan, które są w bezpośrednim sąsiedztwie płomienia świeczki, powoduje błyskawiczne rozprzestrzenienie się pożaru na pozostałą część mieszkania. Taki pożar w ciągu nawet 4 minut jest w stanie ogarnąć całe mieszkanie lub dom, odciąć drogę ucieczki i zabić wiele osób! Nawet dysponując śmigłowcem w ciągu 4. minut nie dotrzemy do miejsca pożaru, więc tylko rozwaga, zdrowy rozsądek, czyli bezpieczne zachowania uchronią nas przez tragedią. Dlatego jeśli w oknie chcemy umieścić „światełko”, to wyłącznie może to być światło pochodzące ze świeczki diodowej i to zasilanej z baterii.

 

Dlaczego odnotowaliśmy spadek zatruć tlenkiem węgla?

Nie odnotowaliśmy podczas tegorocznych świąt żadnego zatrucia tlenkiem węgla! Ten duży sukces wynika na pewno z tego faktu, że na zewnątrz jest po prostu cieplej i nie zaklejamy kratek wentylacyjnych, dzięki czemu jeśli nawet powstanie w piecykach lub kominkach tlenek węgla, to jest on usuwany przez sprawną, niezaklejoną wentylację. Powodem jest też stosowanie się do zaleceń strażaków i kominiarzy a jest to okresowe czyszczenie kominów, dbałość o sprawność instalacji i urządzeń grzewczych, stosowanie nowoczesnych urządzeń grzewczych, które wyposażone są w rozwiązania gwarantujące nam bezpieczeństwo oraz coraz powszechniejsze stosowanie czujek tlenku węgla, które głośnym sygnałem dźwiękowym powiadomią nas o wystąpienia w mieszkaniu zabójczego gazu.

 

Dlaczego nastąpił spadek liczby zdarzeń drogowych, do których wyjeżdżają strażacy?

Strażacy są wzywani do najpoważniejszych zdarzeń drogowych, w których poszkodowani są ludzie, gdzie należy wykonać dostęp do ludzi przyciśniętych przez elementy konstrukcyjne pojazdów lub takich, gdzie dochodzi do emisji do środowiska substancji niebezpiecznych. Takich zdarzeń w 2015 roku odnotowaliśmy mniej niż w ostatnich latach. Oprócz kwestii, nad którymi czuwają nasi koledzy policjanci, dotyczących prowadzenia na trzeźwo, stosowania się do przepisów ruchu drogowego a także coraz powszechniej przez zarządców dróg stosowanych rozwiązań technicznych zapewniających bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego i pieszym, do obniżenia liczby zdarzeń przyczyniła się po prostu pogoda. Dodatnia temperatura, szorstka nawierzchnia drogi i brak intensywnych opadów oraz wysoka przejrzystość powietrza pomagają kierowcom na drodze.

Podsumowując życzymy Mieszkańcom Opolszczyzny i Gościom odwiedzającym nasz region, aby w następnym roku utrzymała się tendencja spadkowa liczby zdarzeń, do których dysponowani są strażacy. Liczymy na to, że w nowym roku rzadziej będziecie musieli Państwo wybierać numer alarmowy 998 i 112 a my rzadziej będziemy do Państwa przyjeżdżać.

 

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP
z-ca naczelnika wydziału operacyjnego KW PSP w Opolu