15.02.2019r. Godz. 20:56Bieżące interwencje

Zapowiedź podsumowania projektów unijnych realizowanych przez PSP

dodano: 14 października 2015 o 14:10 | ostatnia aktualizacja: 19 października 2015 o 15:10 | kategoria: Wydarzenia

17 października 2015 roku od godziny 10:00 w Opolu na placu Narodowego Centrum Piosenki zapraszamy na podsumowanie regionalnych efektów dwóch projektów realizowanych przez PSP z całej Polski: „Wsparcie techniczne ratownictwa ekologicznego i chemicznego” oraz „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych”. W programie, obok przedstawienia efektów projektów unijnych i promocji bezpiecznych zachowań, strażacy zaprezentują widowiskowy skutek nieprawidłowego gaszenia płonącego na patelni oleju, działania z zakresu ratownictwa wysokościowego, pierwszą pomoc.

Zapowiedź podsumowania projektów unijnych realizowanych przez PSP

W programie:

 • cele projektów i podsumowanie ich efektów
 • prelekcje zaproszonych gości
 • pokazy:
  • kupionego sprzętu
  • prawidłowego i nieprawidłowego gaszenia rozgrzanego tłuszczu
  • ratownictwa wysokościowego
  • kwalifikowanej pierwszej pomocy
  • bezpiecznych zachowań - akcja: Zgaś ryzyko i Nie dla czadu.   

Finalizowane projekty to:

Wsparcie techniczne ratownictwa ekologicznego i chemicznego

Projekt przyczynił się do usprawnienia działań Państwowej Straży Pożarnej w zakresie rozpoznawania zagrożeń, usuwania ich skutków oraz wzmocnienie systemu ochrony ludności i środowiska naturalnego na obszarze Polski. Przedmiotem projektu był zakup specjalistycznego sprzętu z zakresu ratownictwa chemicznego i ekologicznego, który zapewni identyfikowanie substancji niebezpiecznych a na tej podstawie umożliwi likwidację skutków zagrożeń naturalnych oraz poważnych awarii chemicznych i ekologicznych. Beneficjentem projektu była Komenda Główna PSP, natomiast komendy wojewódzkie PSP były upoważnione do ponoszenia wydatków związanych z realizacją Projektu.

Wartość projektu
Polska ogółem: 186 294 183,02 zł, wartość dofinansowania: 158 173 458,75 zł
województwo opolskie ogółem: 8 392 681,00 zł

Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych

Projekt przyczynił się do usprawnienia działań Państwowej Straży Pożarnej na obszarze Polski w zakresie prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych. Przedmiotem projektu był zakup samochodów ratowniczych i specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego do organizowania i prowadzenia akcji ratowniczych podczas zdarzeń, wymagających znacznego i długotrwałego zaangażowania środków ratowniczych. Beneficjentem projektu była Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej a 16 komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej zostało upoważnionych do ponoszenia wydatków kwalifikowanych.

Wartość projektu
Polska ogółem: 198 537 941,36 zł, wartość dofinansowania: 168 757 250,15 zł
województwo opolskie ogółem: 8 734 225,28 zł

Oba Projekty były współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Sprzęt kupiony dla PSP województwa opolskiego i poniżej zdjęcia sprzętu.

Zapraszamy serdecznie.

Opracowanie na podstawie materiałów BWM KG PSP i WTT KW PSP Opole:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP