10.12.2018r. Godz. 06:59Bieżące interwencje

Wstępne podsumowanie roku 2016

dodano: 2 stycznia 2017 o 13:01 | ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2017 o 12:01 | kategoria: Wydarzenia

W 2016 roku na terenie województwa opolskiego straż pożarna interweniowała 10921 razy. Odnotowaliśmy 3278 pożarów, 6912 miejscowych zagrożeń i 731 alarmów fałszywych. W wyniku zdarzeń poszkodowanych zostało 2081 osób. We wszystkich działaniach ratowniczych brało udział 20908 zastępów, w sile 90878 strażaków.

Wstępne podsumowanie roku 2016

Ważniejsze zdarzenia w roku 2016

W dniu 15 stycznia w powiecie brzeskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 6.24 przyjął zgłoszenie dotyczące barki, która zaczyna tonąć na rzece Odrze w miejscowości Brzeg przy ul. Kruszyńskiej. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych dziesięć zastępów straży pożarnej w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "Brzeg". Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że ponton stalowy W-2 "Jan" uległ przechyleniu wzdłuż lini brzegowej, nabierając wody do grodzi pontonu. Ponton przycumowany do brzegu. Szacunkowa waga ładunku na pontonie to ok. 100 ton (70 t. stalowych larsenów i 30 t. żuraw samochodowy). Ładunek w wyniku przechylenia pontonu nieznacznie przesunął się w kierunku burty, grożąc tym samym obsunięciu się do rzeki i tym samym zatopieniu jednostki pływającej.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- zabezpieczeniu dźwigu oraz części stalowych larsenów przed dalszym przemieszczaniem się

- podjęciu próby wypompowania wody z jednostki pływającej. Przerwano ją z uwagi na groźbę utraty stabilności pontonu, odsunięciem się jego od lini brzegowej, a tym samym obsunięciem się ładunku do rzeki.

- zadysponowaniu dźwigu, przy pomocy którego zdjęto pojazd z pontonu oraz część stalowych larsenów.

Na tym działania ratownicze zakończono. Dalsze działania polegające na wypompowaniu wody z uszkodzonego pontonu podjęte będą po całkowitym jego rozładunku.

W trakcie prowadzonych działań nikt nie odniósł obrażeń.

Autor: kpt. Krzysztof Sobkowicz

W dniu 8 października w miejscowości Brzeg o godz. 13.46 doszło do pożaru na 1 piętrze w budynku wielorodzinnym. Po przybyciu jednostek Straży Pożarnej na miejsce zdarzenia zastano pożar w przedpokoju mieszkania. Działania Straży Pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji 3 osób z palącego się mieszkania, ewakuacji 4 osób z mieszkania na 2 piętrze (duże zadymienie klatki schodowej uniemożliwiło ewakuację klatką schodową), ugaszenie pożaru w palącym się mieszkaniu, przewietrzenie budynku po ugaszeniu pożaru, udzielenie 7 osobom kwalifikowanej pierwszej pomocy. W wyniku pożaru 1 osoba została przetransportowana do szpitala (poparzenia ręki).

Autor: bryg. Mariusz Lewandowski

W dniu 24 lutego w powiecie opolskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 7.24 przyjął zgłoszenie dotyczące zdarzenia na terenie budowy - oderwanie się platformy roboczej z dwoma pracownikami od dźwigu typu żuraw, do którego doszło na terenie Elektrowni Opole w miejscowości Brzezie. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych siedem zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia potwierdzono informację wynikającą ze zgłoszenia. Na skutek upadku z wysokości na ziemię platformy roboczej dwóch pracowników zostało poszkodowanych. Ponadto otrzymano informację, że z terenu budowy samoewakuowało się około 1200 osób przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Od personelu z zespołu ratownictwa medycznego stacjonującego na terenie budowy uzyskano informację, że jedna z osób poszkodowanych poniosła śmierć na miejscu, a w stosunku do drugiej prowadzone są czynności ratownicze w karetce pogotowia.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- wyznaczeniu strefy niebezpiecznej i zabezpieczeniu jej przed dostępem osób postronnych na wypadek upadku żurawia.

Przyczynę wypadku bada prokuratura wraz z państwową inspekcją pracy.

Autor: kpt. Krzysztof Sobkowicz

9 listopada o godzinie 17:33 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania KP PSP w Nysie przyjął zgłoszenie o pożarze dachu na budynku Komendy Powiatowej Policji w Nysie, przy ul. Armii Krajowej. Do pożaru w pierwszej kolejności zadysponowano 4 zastęy (w tym samochód z drabiną - SD 30) z JRG Nr 1 w Nysie. W trakcie wyjazdu jednostki z Nysy rozpoczęto dysponowanie kolejnych zastępów z jednostek OSP. Już podczas wyjazdu zastępów z JRG w Nysie widoczny był słup ognia z kierunku ul. Armii Krajowej. Po dojeździe na miejsce stwierdzono pożar całej konstrukcji dachu nad prawym skrzydłem budynku. Zabezpieczono miejsce zdarzenia zamykając ul. Armii Krajowej w pobliżu pożaru. Działania gaśnicze prowadzono od środka oraz z zewnątrz z drabiny mechanicznej i 2 podnośników hydraulicznych. Podano łącznie 5 prądów wody oraz 2 prądy piany. Udało się zapobiec rozwojowi pożaru na pozostałą część dachu (stropodach kryty papą), a także na dolne kondygnacje. W trakcie gaszenia pożaru na palącym się poddaszu znaleziono 4 butle na gaz propan - butan, z czego jedna była wypalona i miała wytopiony zawór. Równocześnie z gaszeniem dachu i poddasza budynku ewakuowano mienie z niższych pięter. Po opanowaniu pożaru rozpoczęto ewakuację dokumentów z 2 pomieszczeń archiwów, które znajdowały się na poddaszu. Następnie dogaszono zarzewia ognia. Główne działania zakończono około godziny 2:00, natomiast zabezpieczanie pogorzeliska i dogaszanie pojawiających się ognisk pożaru zakończono przed 12:00 następnego dnia. W działaniach uczestniczyło prawie 100 strażaków (22 zastępy).

Autor: mł. bryg. Paweł Gotkowski

zestawienie sporządził