19.02.2019r. Godz. 03:13Bieżące interwencje

Podsumowanie wiosennego okresu wypalania pokrywy gleby

dodano: 30 kwietnia 2013 o 16:04 | ostatnia aktualizacja: 2 maja 2013 o 10:05 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

Zielone łąki, pastwiska i pobocza dróg sygnalizują, że dobiegła końca kolejna coroczna wiosenna walka przyrody wspieranej przez strażaków z podpalaczami. W tym roku przyroda również przegrała, ale straty są zdecydowanie mniejsze. Mianowicie odnotowaliśmy 554 pożary pokrycia gleby i jedną osobę ranną, co w porównaniu do 1,5 tysiąca pożarów w roku ubiegłym i 8 rannych strażaków (w 2011 r. 1535 pożarów, dwie osoby ranne, 1 ofara śmiertelna) mogłoby dobrze wróżyć na lata kolejne. Niestety przyczyną mniejszej liczby podpaleń nie jest wzrost świadomości społeczeństwa, ale zalegający bardzo długo śnieg, który uniemożliwiał podpalanie. W skali kraju odnotowaliśmy 19 tys. pożarów i 5 ofiar śmiertelnych (źródło MSW) a koszty tylko działań ratowniczych sięgają dziesiątek milionów złotych.

Podsumowanie wiosennego okresu wypalania pokrywy gleby

Pożary pokrycia gleby nierozerwalnie są związane z działalnością człowieka. Tam, gdzie ludzi nie ma, tam pożary niemal nie występują. Wg naszych statystyk 95% pożarów wywołuje człowiek z czego większość umyślnie.

Analizując pożary pokrycia gleby na terenie województwa opolskiego zauważyłem prawidłowość związaną z miejscem występowania tych zdarzeń. Faktem jest, że najwięcej zdarzeń odnotowujemy w powiecie opolskim, ale jest to największy powiat i dodatkowo z największą liczbą ludności. Mając jednak na uwadze założenie, że pożar wywołuje człowiek, to liczbę pożarów należy podzielić przez liczbę mieszkańców. Przy takim racjonalnym podejściu do danych corocznie na Opolszczyźnie wygrywa POWIAT BRZESKI. W powiecie brzeskim liczba pożarów jest aż SIEDEM RAZY! większa niż w powiecie z najmniejszą liczbą pożarów pokrycia gleby, czyli w powiecie oleskim. Powiat namysłowski i nyski są tylko nieco z tyłu, ale i tak w tych powiatach odnotowujemy 6 razy więcej pożarów niż w powiecie oleskim. Oprócz mieszkańców powiatu oleskiego mogą odczuwać zadowolenie również mieszkańcy powiatu głubczyckiego i prudnickiego, chociaż wynik nie jest już taki dobry. Z analizy wyraźnie wynika, że jest co robić w zakresie poprawy sytuacji w powiatach z najwyższymi notami.

powiat liczba pożarów w 2013 r.
miejsce (liczba pożarów) liczba pożarów na 10 tys. mieszkańców miejsce (liczba pożarów na 10 tys. mieszk.)
Brzeg 77 3 8,4 1
Głubczyce 13 10 2,6 10
K-Koźle 39 7 3,8 8
Kluczbork 40 6 5,7 5
Krapkowice 41 4 6,2 4
Namysłów 34 8 7,7 2
Nysa 104 2 7,3 3
Olesno 8 11 1,2 11
Opole 139 1 5,4 6
Prudnik 18 9 3,0 9
Strzelce Op. 41 4 5,0 7
Razem pożarów
554


2013_wiosna-pozary-pokrycia-gleby_opolskie.pdf

Tej wiosny doszło do rekordowo małej liczby pożarów lasu 23 (125 w ubiegłym roku) i jak na razie nie paliły się duże obszary lasu. Dzięki skutecznym prewencyjnym działaniom leśników oraz poprawie systemu alarmowania oraz dysponowania sił i środków, a także coraz lepszemu wyposażeniu i wyszkoleniu strażaków, powstałe pożary udało się szybko opanować.

Do najpoważniejszego zagrożenia doszło 25 kwietnia br. ok.  godz. 14:00, gdzie w związku z silnym wiatrem, niską wilgotnością ścioły i typem lasu pożar szybko rozprzestrzeniał się ze Śląska (Nadleśnictwo Rudy Raciborskie) w kierunku województwa opolskiego. Gdy stanowisko kierowania komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach powiadomiło nas o szybkim przemieszczaniu się pożaru tzw. wierzchołkowego, z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego do granicy województwa zostały skierowane zastępy gaśnicze straży pożarnej w sile kompanii z samochodem wężowym i pompą wysokiej wydajności w celu zorganizowania linii obrony. Pożar został ugaszony po stronie śląskiej a przygotowane po opolskiej stronie stanowisko wodne na rzece Bierawka służyło do zasilania w wodę pojazdów gaśniczych ze Śląska. Spaliło się 17 ha młodnika sosnowo-brzozowego. W działaniach uczestniczyły 53 zastępy gaśnicze, ponad 200. strażaków, 11. leśników, 2 samoloty gaśnicze, śmigłowiec i pociąg gaśniczy. Działania zakończono dopiero w nocy a pracownicy Lasów Państwowych i strażacy dozorowali pogorzelisko jeszcze przez kolejną dobę.

Obszerne opracowanie nt. pożarów pokrycia gleby, zagrożeń oraz sankcji karnych zamieściłem w artykule z 2012 roku.

Prezentacja przygotowana na konferencję prasową MSW i KG PSP

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk
rzecznik@psp.opole.pl